Czy jesteśmy gotowi na sztuczną inteligencję? Szkoła przyszłości. Rozmowa z Paulą Bruszewską

Podcast
23.05.2024
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Choć od lat człowiek może w sekundę znaleźć dowolną informację, dalej spędza dwie pierwsze dekady życia, wkuwając na pamięć. Nauczyciele nie mają przestrzeni, by uczyć współpracy z technologią i jej kreatywnego wykorzystania. Zamiast tego skupiają się na sprawdzaniu, czy uczniowie przepisywali fragmenty Wikipedii lub posługiwali się Chatem GPT do pisania wypracowań. Tylko po co komu takie zadanie, skoro sprawdzian polega na odtworzeniu danych, które są dostępne w Internecie, a rozprawka nie wymaga wypracowania oryginalnego punktu widzenia?

Jak odnieść się w edukacji do tak zmieniającego się świata?

Na te pytania stara się odpowiedzieć Fundacja „Zwolnieni z teorii”, która uruchomiła kampanię „Otwarci na zmianę” i opublikowała list otwarty o przyszłości polskiej szkoły. Według nich szkołą może być miejscem na przekazywanie wiedzy, ale jest przede wszystkim przestrzenią na rozwijanie umiejętności, w których technologia nie zastąpi człowieka.

W tym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Paulą Bruszewską, prezeską fundacji „Zwolnieni z teorii”.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts lub w aplikacji TOK FM. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.

Do poczytania:

Fundacja „Zwolnieni z teorii”

Zwolnieni z teorii: Prymus zdaje maturę; arkusz wypełniony przez Prymusa

Otwarci na zmianę: Podpisz list otwarty ws. przyszłości polskiej szkoły

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.