
Bezpieczna siedziba organizacji to taka, w której zespół, wolontariusze czy klienci czują się komfortowo i nie muszą obawiać się o swoje zdrowie i życie. W dalszej kolejności to także bezpieczne mienie organizacji (np. komputery) czy dokumenty. W tym odcinku Poradnika BINGO zajmiemy się sytuacjami kryzysowymi, które mogą zdarzyć się w biurze. Gdy dojdzie do którejś z nich, nie będzie czasu, żeby szukać tego tekstu. Dlatego przeczytajcie go teraz i zastanówcie się, czy Wasza siedziba jest bezpieczna, czy też może macie w tej dziedzinie jeszcze coś do zrobienia. Jeśli nie posiadacie sprzętu gaśniczego czy apteczki, kupcie je czym prędzej. Jeśli jeszcze nie macie procedury ewakuacji, spiszcie ją i przećwiczcie. Udrożnijcie ciągi ewakuacyjne i zróbcie kurs pierwszej pomocy. Jeśli będziecie przygotowani, łatwiej zachowacie opanowanie, gdy zdarzy się coś niepokojącego.
1. Procedura ewakuacji
Procedura ewakuacji może przydać się w różnych sytuacjach: gdy wybuchnie pożar, gdy ktoś podrzuci do biura podejrzany pakunek, gdy z koperty przyniesionej przez listonosza wysypie się nieznana substancja. Ryzyko wystąpienia takich zdarzeń jest różne w przypadku różnych organizacji: w starych budynkach z prehistoryczną instalacją elektryczną bardziej prawdopodobny jest pożar czy wyciek gazu niż w nowoczesnych biurowcach; organizacje zajmujące się kontrowersyjnymi tematami są w większym stopniu narażone na podrzucenie niebezpiecznego ładunku. Ewakuacja z kilkunastopiętrowego budynku zaopatrzonego w różne utrudnienia dostępu będzie jednak trudniejsza niż z małej kamienicy. Dlatego procedura musi być dostosowana do Waszej organizacji. Ćwiczcie ją przynajmniej raz na kilka miesięcy (przykładowa procedura pod tekstem).
Zawczasu sprawdźcie też, czy w Waszym biurze są drożne ciągi ewakuacyjne. Czy np. nie siedzicie na końcu korytarza, gdzie okna zabezpieczone są kratami, których nie da się otworzyć? Jeśli wynajmujecie biuro w budynku należącym do miasta lub prywatnego właściciela, zażądajcie usunięcia takich przeszkód. Kraty można zastąpić folią antywłamaniową na szybach. Możecie też zaprosić do biura strażaka, żeby obejrzał budynek i wskazał, jakie przeszkody należy niezwłocznie usunąć.
Kilka ważnych zasad ewakuacji (jest ich więcej – patrz przykładowa procedura ewakuacji pod tekstem):
- zabierzcie własne rzeczy – tylko jeśli to możliwe i tylko te, które są w pobliżu, nie traćcie czasu na zbieranie rzeczy po całym biurze;
- drzwi wewnętrzne zostawcie otwarte – to ułatwi przeszukanie obiektu strażakom;
- drzwi zewnętrznych nie zamykajcie na klucz – aby umożliwić wyjście osobom, których nie powiadomiono o ewakuacji lub które z innych powodów nie opuściły biura wcześniej;
- policzcie się – czy wszyscy opuścili biuro? Jeśli kogoś brakuje, powiedzcie o tym służbom ratunkowym!
2. Na wypadek pożaru
Kupcie do biura środki gaśnicze, którymi można ugasić niewielki ogień. Nie musicie kupować wielkiej i ciężkiej gaśnicy, lepiej zainwestować w spray gaśniczy – do każdego pomieszczenia. Dużego pożaru nie próbujcie gasić sami – zostawcie to strażakom. Wasze życie jest ważniejsze! W przypadku pożaru:
- powiadomcie inne osoby w budynku;
- jak najszybciej ewakuujcie się z budynku;
- nie używajcie windy;
- jeśli jest duże zadymienie, poruszajcie się przy podłodze i ścianach, zakryjcie usta materiałem;
- powiadomcie służby ratunkowe.
3. Podejrzany pakunek
Ktoś podrzucił Wam do biura paczkę, której nie zamawialiście, a mailem przyszła informacja, że w budynku jest bomba. W takiej sytuacji:
- nie dotykajcie pakunku, nie zaglądajcie do środka, nie przesuwajcie, nie podnoście, nie oświetlajcie, nie zakrywajcie go;
- ewakuujcie się z budynku;
- jeśli jest taka możliwość, powiedzcie innym o zagrożeniu; pomóżcie im w ewakuacji, ale uwaga: w pierwszej kolejności zadbajcie o własne życie i zdrowie, dopiero w drugiej ratujcie innych;
- powiadomcie policję.
4. Przesyłka z nieznaną substancją
Swego czasu dużo mówiło się o wągliku, który występuje w postaci białego proszku, ale podejrzana substancja może być też cieczą czy gazem. Jeśli zdarzy Wam się taka sytuacja:
- nie dotykajcie, nie wdychajcie, nie połykajcie podejrzanej substancji; nie sprzątajcie jej; jeśli możecie – przykryjcie ją czymś (np. kawałkiem materiału);
- nie otwierajcie okien, nie włączajcie wentylacji; wyłączcie klimatyzację i wentylatory;
- umyjcie ręce, zdejmijcie ubranie i włóżcie je do foliowego worka (na śmieci); umyjcie się pod prysznicem;
- nie jedzcie, nie pijcie, nie palcie papierosów;
- wezwijcie służby ratunkowe.
5. Pierwsza pomoc
Apteczka to podstawowe wyposażenie biura. Powinna być w każdym pomieszczeniu i wszyscy powinni wiedzieć, gdzie ją znaleźć. Dobrze też umieć z niej korzystać – jeśli kurs pierwszej pomocy robiliście kilkanaście lat temu, warto odświeżyć sobie te umiejętności.
Anna Obem
Współpraca: Małgorzata Szumańska, Izabela Meyza
Konsultacja merytoryczna: Port Arthur
Poradnik BINGO powstaje w ramach projektu „BINGO, czyli bezpieczne organizacje” finansowanego ze środków Fundacji im. S. Batorego. Możesz dołożyć się do naszych działań, wspierając nas darowiznami i przekazując 1% na rzecz Panoptykonu.
Przykładowa procedura ewakuacji
EWAKUACJA BIURA
- Ogłoszenie ewakuacji
- Ewakuacja biura odbywa się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, np.
- zamachu terrorystycznego, w przypadku informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego lub innego niebezpiecznego środka;
- pożaru, gdy nieskuteczna jest likwidacja pożaru podręcznymi środkami;
- wybuchu gazu spowodowanego awarią instalacji gazowej itp.;
- innych zagrożeń.
- Ewakuacja biura odbywa się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, np.
- Organizacja ewakuacji
- Decyzję o ewakuacji podejmuje [wyznacz osobę lub osoby odpowiedzialne]. W nagłych przypadkach taką decyzję może podjąć osoba, która pierwsza zauważyła zagrożenie.
- Osoba zarządzająca ewakuację ma za zadanie powiadomienie wszystkich w biurze i sprawdzenie, czy ktoś nie został w środku (np. w toalecie).
- Na zbiórkę wybierz osłonięte miejsce w odległości min. 500 m od siedziby, osłonięte, do którego nie dotrze np. fala uderzeniowa przy wybuchu.
- Wyjściem ewakuacyjnym są drzwi (w budynkach parterowych np. też balkon). Podczas ewakuacji drzwi wewnętrzne pozostaw otwarte, drzwi zewnętrzne zamknij, ale nie na klucz.
- Jeśli nie spowoduje to zagrożenia dla Twojego życia lub zdrowia, powiadom o sytuacji inne osoby w budynku (w sąsiednich lokalach) i pomóż im opuścić budynek. Powiadom służby ratunkowe (tel. 112).
- Na miejscu zbiórki należy policzyć, czy są wszystkie osoby, które znajdowały się w biurze. Informację o brakujących osobach przekaż służbom ratunkowym.
- W przypadku pożaru – próbuj ugasić pożar w zarodku, używając gaśnic, koców gaśniczych, wody. Nie otwieraj okien i nie dopuść, by pożar odciął drogę ewakuacji. Przy zadymieniu poruszaj się blisko podłogi i ścian. Zakryj usta materiałem. O ile to możliwe:
- Wyłącz dopływ gazu i prądu.
- Zawór gazu znajduje się […].
- Zawór wody znajduje się […].
- Bezpieczniki prądu znajdują się w […].
- Gaśnice ulokowane są […].
- Apteczka znajduje się […].
- Zabierz własne rzeczy, które są w pobliżu, ale nie trać czasu na ich zbieranie – Twoje życie i zdrowie jest dużo ważniejsze.
- Gdy pożar odetnie drogę ewakuacyjną, skieruj się do pokoju z oknem/balkonem, znajdującego się jak najdalej od miejsca pożaru. Wezwij pomoc.
- Wyłącz dopływ gazu i prądu.
- W przypadku informacji o ładunku wybuchowym:
- nie dotykaj go, nie zaglądaj do środka, nie przemieszczaj, nie odwracaj, nie oświetlaj, nie zakrywaj;
- przekaż innym osobom w budynku informację o zagrożeniu oraz jeśli to możliwe, pomóż im w ewakuacji;
- ewakuuj się z budynku;
- powiadom policję.
- W przypadku zastosowania nieznanych substancji:
- nie dotykaj, nie wdychaj, nie połykaj podejrzanej substancji; przykryj ją, nie wietrz pomieszczenia, nie używaj wentylacji, nie otwieraj okien; nie sprzątaj, nie ścieraj.
- przekaż innym informację o zagrożeniu, ewakuuj się z obiektu i pomóż innym w ewakuacji;
- umyj ręce; nie jedz, nie pij, nie pal papierosów; zdejmij ubranie i włóż je do foliowego worka, umyj się pod prysznicem; czekaj na przyjazd służb ratunkowych.
<< Poradnik BINGO 3. Uwaga, kryzys! | Poradnik BINGO 5. Radzenie sobie z osobą agresywną >> |
Dodaj komentarz