Blaski i cienie życia watchdoga, czyli telepatyczny sukces Panoptykonu

Artykuł
27.06.2018
2 min. czytania
Tekst
Image

Życie watchdoga, który – tak jak my – ma ambicję skutecznie reagować na propozycje złego prawa, nie jest usłane różami. A to ministerstwo wyznaczy krótki termin konsultacji, a to jakiś projekt umknie naszej uwadze. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy odnosimy sukcesy – i to telepatyczne!

W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się – już po upływie krótkiego, 7-dniowego terminu konsultacji – że Ministerstwo Środowiska planuje wyposażyć inspektorów ochrony środowiska w uprawnienia do prowadzenia czynności rozpoznawczych i operacyjnych. Miały one polegać m.in. na obserwowaniu i rejestrowaniu obrazu i dźwięku za pomocą technik satelitarnych i dronów. Co gorsza, zgodnie z propozycją Ministerstwa inspektorzy mogliby powierzyć przeprowadzenie tej czynności podmiotom prywatnym w drodze umowy. W praktyce mogłoby to doprowadzić do tego, że na straży prawa stanęłyby prywatne firmy ochroniarskie. Chyba nie musimy tłumaczyć, dlaczego to zły pomysł – jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, zachęcamy Was do przeczytania naszego artykułu, w którym pisaliśmy o tzw. prywatyzacji bezpieczeństwa.

Mimo upływu terminu konsultacji postanowiliśmy przygotować opinię i wysłać ją do resortu. Trzy dni później, kiedy opinia była już gotowa do wysyłki, okazało się, że rząd w ekspresowym tempie przyjął projekt i skierował go do Sejmu. Nasze początkowe zdenerwowanie ustąpiło, kiedy zauważyliśmy, że z ostatecznej wersji projektu zniknęły kontrowersyjne przepisy o powierzaniu prywatnym firmom obserwowania przestrzeni pod kątem naruszeń prawa.

Czyżbyśmy byli aż tak skuteczni, że wystarczy oburzyć się na złą propozycję w naszym biurze na warszawskich Filtrach, z którego do Ministerstwa Środowiska jest rzut beretem? Oczywiście piszemy to z przymrużeniem oka – projekt i tak zebrał mnóstwo krytyki. Cieszymy się jednak, że ta propozycja z niego wypadła. Szkoda tylko, że nie zawsze jest tak łatwo!

Nie mieliśmy przyjemności zaprezentować naszej opinii Ministerstwu, ale skoro już się napracowaliśmy, to udostępnimy ją Wam: Uwagi Fundacji Panoptykon do projektu ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska [PDF, 375 KB].

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.