Nie ufasz rządowym aplikacjom? Kup telefon w sklepie

W skrócie

We wrześniu informowaliśmy o rządowym projekcie nałożenia na sprzedawców smartfonów obowiązku instalowania aplikacji RSO i Alarm 112. W projekcie pojawiła się kosmetyczna zmiana – obowiązek ten ma spaść na operatorów telekomunikacyjnych. Wciąż jednak nie znamy uzasadnienia wprowadzenia nowego obowiązku ani nie odpowiedzi na pytania dotyczące ochrony prywatności.

Pierwotna wersja projektu obowiązek preinstalowania aplikacji nakładała na sprzedawców urządzeń. Po poprawkach – na telekomy. Ta zmiana oznacza, że uniknięcie preinstalowanych aplikacji będzie bardzo proste – wystarczy kupić telefon w zwykłym sklepie, nie u operatora.

Oznacza to jednak również, że aplikacje trafią na jeszcze mniej urządzeń. Tym bardziej więc chcielibyśmy poznać argumenty za tym, żeby w ogóle wprowadzać obowiązek ich preinstalowania.

Aktualne pozostają też nasze inne wątpliwości. Jak w ramach aplikacji będą przetwarzane dane osobowe? Kto pisze kod aplikacji i czy będzie on otwarty? Czy będzie możliwe poddanie go niezależnemu audytowi?

Polecamy:

Panoptykon: Rząd znów narzuca ludziom aplikacje. Po co?


Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Komentarze

No i jeszcze przypomnijmy, że zgodnie z Digital Services Act (DSA) producenci i operatorzy nie będa mogli uniemożliwiać użytkownikom łatwego odinstalowania jakiegokolwiek preinstalowanego oprogramowania lub aplikacji.
Czyli rządowy projekt może być nawet niezgodny z prawem UE - bo jak można egzekwowac obowiązek instalowania czegoś co zgodnie z prawem UE każdy ma prawo od razu odinstalować.

Należy się takim praktykom stanowczo i głośno sprzeciwiać. Metody "małych kroczków" stosowane przez rządzących, nie ważne z lewej czy z prawej strony powinien być duszony w zarodku ponieważ możemy wkrótce obudzić się w czymś gorszym niż matriks bez drogi powrotnej.

W sumie to nie jest wcale takie złe. Dziś mało kto ma radio FM w domu i nie ma za bardzo jak ostrzegać ludzi. Niestety problem w tym, że u nas rząd nie jest obdarowany zaufaniem przez obywateli i każdy widzi podstęp. Jednak sam pomysł, nie jest taki zły.

Dodaj komentarz