Nie ufasz rządowym aplikacjom? Kup telefon w sklepie

Artykuł
21.11.2022
2 min. czytania
Tekst
Image

We wrześniu informowaliśmy o rządowym projekcie nałożenia na sprzedawców smartfonów obowiązku instalowania aplikacji RSO i Alarm 112. W projekcie pojawiła się kosmetyczna zmiana – obowiązek ten ma spaść na operatorów telekomunikacyjnych. Wciąż jednak nie znamy uzasadnienia wprowadzenia nowego obowiązku ani nie odpowiedzi na pytania dotyczące ochrony prywatności.

Pierwotna wersja projektu obowiązek preinstalowania aplikacji nakładała na sprzedawców urządzeń. Po poprawkach – na telekomy. Ta zmiana oznacza, że uniknięcie preinstalowanych aplikacji będzie bardzo proste – wystarczy kupić telefon w zwykłym sklepie, nie u operatora.

Oznacza to jednak również, że aplikacje trafią na jeszcze mniej urządzeń. Tym bardziej więc chcielibyśmy poznać argumenty za tym, żeby w ogóle wprowadzać obowiązek ich preinstalowania.

Aktualne pozostają też nasze inne wątpliwości. Jak w ramach aplikacji będą przetwarzane dane osobowe? Kto pisze kod aplikacji i czy będzie on otwarty? Czy będzie możliwe poddanie go niezależnemu audytowi?

Polecamy:

Panoptykon: Rząd znów narzuca ludziom aplikacje. Po co?


Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.