Widzisz przemoc? Reaguj! Tramwaj Interwencji Pasażerskiej na szynach Warszawy

Artykuł
22.06.2018
2 min. czytania
Tekst
Image

Rozmowa w obcym języku, inny niż biały kolor skóry, turban i chusta – to wszystko może wyzwolić agresję w przestrzeni publicznej. W Warszawie (zbyt) często dochodzi do przemocy na tle inności. Zarządcy warszawskiego transportu publicznego próbują swoimi sposobami z tym walczyć, rozwieszając plakaty, szkoląc kierowców i motorniczych czy (co dla nas dyskusyjne) montując więcej kamer w pojazdach. Ale to w szybkiej i zdecydowanej reakcji współpasażerów i współpasażerek tkwi nadzieja na zmianę. W piątek na szyny Warszawy ruszył tramwaj Interwencji Pasażerskiej.

Można w nim poznać podstawy metody Bystander Intervention pokazującej, jak reagować na przemoc – zarówno tę słowną, jak i fizyczną – w przestrzeni publicznej. Jednak to nie wszystko. W tramwaju Interwencji będziecie mieli także okazję porozmawiać z tworzącymi zespół Interwencji Pasażerskiej obcokrajowcami i wymienić się swoimi doświadczeniami na temat reagowania w sytuacji agresji na ulicy, czy w transporcie miejskim, oraz wypożyczyć książki na czas przejazdu z biblioteczki antydyskryminacyjnej (dorzuciliśmy do niej nasze Życie wśród kamer. Przewodnik). W imieniu organizatorów zapraszamy do Tramwaju wszystkich, którym zależy, żeby miasto Warszawa było przyjazne, otwarte i bezpieczne!

Obejrzyj spot akcji

Informacja prasowa organizatorów

Rozkład jazdy

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.