Apel o renegocjację „Tarczy prywatności”

Artykuł

16 marca ponad dwadzieścia organizacji społecznych, w tym Fundacja Panoptykon, podpisało się pod listem wystosowanym do władz Unii Europejskiej z inicjatywy Access Now. Sygnatariusze apelują do Parlamentu Europejskiego, trwającej holenderskiej prezydencji w Unii Europejskiej i do organów wspólnoty odpowiedzialnych za ochronę danych o renegocjację postanowień dokumentu „Privacy Shield” („Tarcza Prywatności”), regulującego kwestie przekazywania danych obywateli Unii do Stanów Zjednoczonych.

Wypracowanie „Tarczy Prywatności” jest odpowiedzią na unieważnienie poprzedniego porozumienia dotyczącego przekazywania danych. Po doniesieniach Edwarda Snowdena dotyczących masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańską NSA Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że „Bezpieczna Przystań” nie gwarantuje dostatecznej ochrony informacji o Europejczykach przekazywanych do USA.

Sygnatariusze listu podkreślają, że w rzeczywistości oba dokumenty są mało przejrzyste i różnią się jedynie szczegółami. Domagają się odrzucenia postanowień „Tarczy Prywatności” i renegocjacji ustaleń ze Stanami Zjednoczonymi.

Komentarze

Dodaj komentarz