Apelujemy do Białego Domu: przestańcie ścigać Snowdena!

Artykuł
05.08.2013
2 min. czytania
Tekst
Image

Edward Snowden działał w interesie publicznym i zasługuje na ochronę, a nie proces karny – z takim przesłaniem zwróciliśmy się dziś do prezydenta Baracka Obamy, apelując o odstąpienie od zarzutów pod adresem sygnalisty. Nie oceniając motywów jego działania, uważamy, że informacje ujawnione przez Snowdena wywołały konieczną i bardzo już spóźnioną debatę na temat dopuszczalności masowej, elektronicznej inwigilacji.

W gronie 157 organizacji z całego świata zaapelowaliśmy do Białego Domu o wycofanie oskarżeń wobec Edwarda Snowdena i zaprzestanie ścigania jego i innych sygnalistów, którzy ujawnili opinii publicznej nieprawidłowości w działaniu amerykańskiego państwa. Wśród sygnatariuszy listu znalazły się najbardziej rozpoznawalne organizacje walczące o prawa człowieka w środowisku cyfrowym: Article XIX, Privacy International, Electronic Frontier Foundation, Index on Censorship, Reporters Without Borders, La Quadrature du Net.

Chociaż o mechanizmach inwigilacji wiadomo było już wcześniej, to dzięki informacjom ujawnionym przez Snowdena opinia publiczna wreszcie zrozumiała, że aktywność każdego użytkownika globalnej sieci może być systematycznie monitorowana i analizowana. Zamiast ścigać tych, którzy odpowiadają za bezprecedensowe w skali całego świata naruszenie prawa do prywatności, amerykańskie władze, z pomocą Unii Europejskiej, „strzelają do posłańca”.

Amerykański Departament Stanu arbitralnie uznał, że „działanie Snowdena jest niezgodne z międzynarodowymi standardami wolności wypowiedzi i dostępu do informacji”. Na tej podstawie Stany Zjednoczone odmówiły mu prawa do ochrony, jaką prawo tego państwa przewiduje dla sygnalisty [osoby ujawniającej bezprawne lub nieetyczne praktyki w instytucji lub firmie].

W naszej opinii to działania podejmowane przez amerykańskie władze wobec Snowdena – zarówno unieważnienie jego paszportu, jak i utrudnianie mu ubiegania się o azyl do tego stopnia, że uziemiono samolot prezydenta suwerennego państwa – są niezgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami USA. Obawiamy się też, że reakcja Amerykanów może być zachętą dla innych państw, które idąc za złym przykładem zaczną ścigać sygnalistów i niepokornych dziennikarzy ujawniających korupcję i inne nieprawidłowości w swoich krajach.

Najważniejsze postulaty sygnatariuszy apelu:

  • wycofanie zarzutów wobec Edwarda Snowdena, natychmiastowe przywrócenie ważności jego paszportu i zaprzestanie prób uniemożliwienia mu ubiegania się o azyl w wybranym przez niego kraju;
  • zainicjowanie szerokich konsultacji społecznych dotyczących działalności prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA);
  • nakazanie Departamentowi Sprawiedliwości odtajnienia i upublicznienia wszystkich orzeczeń wydanych na podstawie Ustawy o wywiadzie zagranicznym i inwigilacji (FISA).

Pełna treść listu do prezydenta Obamy i lista sygnatariuszy

Linki i dokumenty

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.