Bruksela planuje kolejną rewolucję w sieci: dla „dobra naszych dzieci”, przeciwko Internetowi

Artykuł
17.05.2012
2 min. czytania
Tekst

Na początku maja Komisja Europejska przedstawiła propozycje nowych przepisów mających chronić dzieci przed niepożądanymi treściami zamieszczanymi w Internecie. To nie pierwszy raz, kiedy za dobrymi intencjami i potężnym politycznie hasłem „pomyślmy o dzieciach” stoi kontrowersyjna i zaskakująca inicjatywa regulacyjna. Dokument o sympatycznie brzmiącej nazwie „Europejska strategia na rzecz lepszego internetu dla dzieci” zawiera propozycje, które mogą poważnie ograniczać prywatność i wolność wypowiedzi użytkowników Internetu. Tym razem Komisja Europejska wypowiada wojnę m.in. anonimowości w sieci.

Sam komunikat prasowy, jaki w związku z tą inicjatywą wydała Komisja Europejska, brzmi bardzo uspokajająco. Dlatego warto zapoznać się z pełnym tekstem strategii, gdzie pojawiają się naprawdę kontrowersyjne rozwiązania. Wizja jest równie ambitna, co mrożąca. Komisja proponuje stworzenie „nowego ekosystemu”, czyli wydzielenie części Internetu specjalnie na potrzeby jego najmłodszych użytkowników.

Flagowy pomysł Komisji Europejskiej to wprowadzenie ustawień prywatności dostosowanych do wieku. Sama idea może wydawać się sensowna, jednak tego samego nie można już powiedzieć o zaproponowanych metodach jej realizacji. Firmy z branży internetowej, oprócz wdrożenia takich ustawień, miałyby „stosować techniczne środki identyfikacji elektronicznej oraz uwierzytelniania elektronicznego”. Aby wesprzeć tę „identyfikacyjną rewolucję”, Komisja planuje jeszcze w tym roku przedstawić ogólnoeuropejskie ramy uwierzytelniania elektronicznego, które pozwolą na wykorzystywanie cech osobistych (zwłaszcza wieku).

Komisja postuluje ponadto „większą dostępność i powszechniejsze stosowanie narzędzi kontroli rodzicielskiej”. Narzędzia te miałyby funkcjonować na wszystkich rodzajach urządzeń i dla każdego typu treści, w tym także treści generowanych przez użytkownika.

Jednocześnie zaproponowano szereg działań, które powinny zostać podjęte przez Komisję, państwa członkowskie i same firmy z branży internetowej. Zgodnie ze strategią Komisji, branża internetowa powinna poddać się w tym zakresie „dobrowolnej samoregulacji”.

Przepisy dotyczące ochrony dzieci w internecie mają zostać zharmonizowane na poziomie całej Unii Europejskiej. Planowane jest także udostępnienie prostych i skutecznych mechanizmów zgłaszania treści i kontaktów, które wydają się szkodliwe dla dzieci. Co istotne, te mechanizmy zgłaszania (zapewne ulepszona procedura notice and take down) miałyby funkcjonować w obrębie wszystkich usług i urządzeń internetowych.

Szczegóły nowego projektu znane będą pod koniec maja, a testowa wersja systemu identyfikacji powinna zostać zaprezentowana za kilka miesięcy.

Komunikat prasowy Komisji Europejskiej

Europejska strategia na rzecz lepszego internetu dla dzieci

Więcej na ten temat:

GIGAOM: Now Europe wants you to prove how old you are online

Webhosting.pl: Przymusowy system paneuropejskiej internetowej tożsamości pozwoli „chronić dzieci”?

Dyskusja na forum Anonymous

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.