INDECT: Panoptykon pyta, MSW nie odpowiada

Artykuł
17.05.2012
3 min. czytania
Tekst

Na fali gorącej debaty publicznej wokół projektu INDECT i medialnych doniesień o "wycofaniu" się Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z udziału w tej inicjatywie, spróbowaliśmy dowiedzieć się więcej o przeszłej, teraźniejszej, a może i przyszłej współpracy MSW z Akademią Górniczo-Hutniczą, która projekt INDECT koordynuje. W trybie dostępu do informacji publicznej zadaliśmy MSW kilka szczegółowych pytań. Mimo że dostaliśmy formalną odpowiedź, rzeczywistej odpowiedzi na postawione pytania wciąż nie mamy. Dlatego dziś wysłaliśmy do Ministerstwa kolejny list: tym razem wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, polegającego na nieudzieleniu odpowiedzi na nasz wniosek w ustawowym terminie.

Oto jakie pytania skierowaliśmy do Ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego:

  1. Jaki był charakter, cele i zakres dotychczasowego zaangażowania Komendy Głównej Policji oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w prace nad projektem INDECT? Czy powstał dokument, w którym zakres i zasady współpracy zostały spisane? Jeśli tak, prosimy o jego udostępnienie;
  2. Co w praktyce oznacza wstrzymanie prac Komendy Głównej Policji nad projektem INDECT? Czy powstał dokument, w którym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych lub Komenda Główna Policji komunikują tę decyzję zespołowi pracującemu nad projektem INDECT? Czy ta decyzja ma charakter ostateczny i czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dopuszcza, w określonych warunkach, ponowne rozpoczęcie prac Komendy Głównej Policji nad projektem INDECT?
  3. Na jakiej podstawie podjęto decyzję o rozpoczęciu przez Komendę Główną Policji prac nad projektem INDECT?
  4. Z jakich powodów podjęto decyzję o zakończeniu zaangażowania Komendy Głównej Policji w prace nad projektem INDECT?
  5. Jaki jest charakter zaangażowania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w działalność Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która zainicjowała projekt INDECT?
  6. Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma jakiekolwiek zobowiązania finansowe i kontraktowe wynikające z zaangażowania w projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej?
  7. Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdza rzetelność informacji prasowych, według których Komenda Główna Policji jest zainteresowana wykorzystaniem systemu Mayday dla zwiększenia bezpieczeństwa w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Czy ze względu na to, że system Mayday korzysta z podobnych technik, jak te rozwijane w ramach projektu INDECT, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje wycofać się również z tego projektu?
  8. Projekt INDECT ma charakter międzynarodowy i jest rozwijany w ramach Siódmego Programu Ramowego. Czy w związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych konsultowało swoją decyzję z innymi partnerami projektu? Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje przedstawić swoje oficjalne stanowisko na temat projektu INDECT na forum międzynarodowym?

W reakcji na ten wniosek otrzymaliśmy z Ministerstwa dwa pisma: (i) list podpisany przez Ministra Jacka Cichockiego, w którym potwierdza, że podjął decyzję o zawieszeniu udziału w projekcie INDECT ze względu na konieczność poszanowania prawa obywateli do prywatności oraz (ii) zaproszenie na publiczne spotkanie dotyczące projektu INDECT, które MSW organizuje 21 maja.

Niestety w żadnym z tych dokumentów nie znaleźliśmy odpowiedzi na zacytowane pytania. To doświadczenie pokazuje, że administracja publiczna wciąż nieco inaczej niż obywatele definiuje dostęp do informacji publicznej. Naszym zdaniem zaproszenie na konferencję, w czasie której to zaangażowani w projekt INDECT badacze będą odpowiadać na pytania, nie ma nic wspólnego z odpowiedzią na wniosek skierowany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, dotyczący przecież nie samego projektu, ale konkretnych aspektów współpracy pomiędzy Ministerstwem a Akademią Górniczo-Hutniczą. Dlatego pytamy dalej.

Wniosek o dostęp do informacji publicznej w sprawie współpracy MSW z projektem INDECT

List Ministra Jacka Cichockiego w odpowiedzi na nasz wniosek o dostęp do informacji publicznej

Polecamy:

Panoptykon: Kontrowersyjny projekt INDECT

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.