Byliśmy głupi 2.0 – czy internet dało się urządzić lepiej? Debata 10 lat po ACTA [nagranie]

W skrócie

Do dyskusji 10 lat po ACTA Fundacja Nowoczesna Polska zaprosiła uczestników i organizatorki protestów ACTA, osoby działające na rzecz praw cyfrowych, a także ówczesnych przedstawicieli rządu i instytucji publicznych, m.in. Michała Boniego, Radka Czajkę, Konrada Gliścińskiego, Józefa Halbersztadta, Krzysztofa Izdebskiego, Jarosława Lipszyca, Zbigniewa Łukasiaka, Władysława Majewskiego, Marcina Olendra, Katarzynę Szymielewicz i Michała „ryśka” Woźniaka. W swoich wystąpieniach zmierzyli się z pytaniem „Czy internet dało się urządzić lepiej?”. Zapraszamy do obejrzenia nagrania. Debata odbyła się 23 listopada 2021 r.

Protesty przeciwko ACTA były kluczowym momentem dla włączania regulacji – także tych międzynarodowych — dotyczących Internetu i prawa autorskiego do szerokiej debaty publicznej. Globalizacja przestała kojarzyć się wyłącznie z szybkim ruchem towarów i łatwością podróżowania. Okazało się, że umowy tworzone w wąskich gremiach instytucji międzynarodowych mają bezpośrednie przełożenie na prywatne życie mieszkańców Polski, a same instytucje (jak WIPO, WTO, czy te będące porozumieniem kilku państw, jak ACTA) działają poza społeczną świadomością i kontrolą. To ujawnienie wywołało falę gniewu, która miała — jak liczyliśmy — doprowadzić do szerszego zainteresowania tworzeniem prawa regulującego Internet. I faktycznie, dzięki tym protestom udało się zablokować porozumienie. Jednak porządek prawny, społeczny i regulacyjny, przeciwko któremu bunt był wymierzony, w przeważającej mierze pozostał nienaruszony, a dzisiejszy kształt Internetu jest daleki od naszych ówczesnych marzeń. Po 10 latach zapraszamy do krytycznej refleksji nad ówczesnymi postulatami i strategiami. Czy – jak sugeruje tytuł debaty – „byliśmy głupi”, czy też nie dało się tego zrobić lepiej? Mamy nadzieję, że ta dyskusja będzie dobrym wstępem do wyznaczenia nowych kierunków aktywizmu i rzecznictwa dot. praw cyfrowych. [Opis organizatorów]

Komentarze

Nie chcę za bardzo marudzić, ale nagranie jest 'źle osadzone' w kodzie strony. Nie pojawia się miniaturka, można łatwo przegapić, że coś jest dołączone.

Ono w ogóle nie jest osadzone :-) To obrazek podlinkowany do YT. Nie osadzamy zewnętrznych serwisów na stronie, żeby nasi goście mogli samodzielnie zdecydować, czy chcą swoje dane przekazywać innym podmiotom, a ci, którzy tego nie chcą - żeby mogli czuć się bezpieczni w ramach panoptykon.org

Do Sejmu (marszałek -> komisja petycji) trafia właśnie petycja o wprowadzenie/doprecyzowanie ustawodawstwa w zakresie zwalczania nielegalnego wykorzystania broni mikrofalowej i wszelakich systemów bazujących na tego typu rozwiązaniach oraz testów tych technologii na nieświadomych ludziach na terytorium RP. Celem tej inicjatywy jest wpłynięcie na władze polskie i naszych sojuszników z NATO do zapewnienia obywatelom ochrony prawnej określanej jako "neuroprawa". Ochrona ta miałaby być zgodna z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, bo wiemy już że na dziś prawa człowieka w Polsce są przez wielu traktowane jako niepotrzebny balast.

@t obrazek poprawiony - już powinno dać się kliknąć w link przenoszący do YT.

Podcast w naprawie. Dziękujemy za zgłoszenie!

Potwierdzam, petycja wysłana na ręce Pani Marszałek Sejmu, bardzo dziękuje Zbyszkowi za pomysł i inicjatywę, którą tylko zrealizowałam. "Przerwij Cybertortury" sygnalizuje aktualnie proceder w KPRM a także innych instytucjach publicznych, które mogą i powinny wpłynąć na zmianę prawodawstwa w zakresie praw człowieka a zarazem ukrócić wieloletnie już niekonsensualne eksperymenty technologiczne na niewinnych ludziach wbrew ich woli.

@Zbigniewie i @Agnieszko, bardzo prosimy o trzymanie się w komentarzach tematu, którego dotyczy powyższy tekst.

Panie Wojciechu, przyjmuję z pokorą Pana uwagę. Proszę mieć jednak świadomość powagi poruszonego zagadnienia. Faktem jest, że zastraszony dziennikarz który zajmuje się problematyką ochrony praw człowieka, to żaden dziennikarz. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o urzędników jak i ludzi pracujących na rzecz wspólnoty obywatelskiej.

@Anna Obem: Jak się ma Twoje stwierdzenie "Nie osadzamy zewnętrznych serwisów na stronie, żeby nasi goście mogli samodzielnie zdecydować, czy chcą swoje dane przekazywać innym podmiotom" do faktu, że YT to jedyne miejsce gdzie można tą rozmowę obejrzeć ? Czy można liczyć z waszej strony na deklarację w rodzaju, że debaty i rozmowy, które organizujecie, w ktorych bierzecie udział, będą przez was udostępniane w taki sposób, żeby "wasi gości nie byli zmuszani do przekazywania danych innych podmiotom" ? Oczywiście rozumiem, że sa kwestie licencji, zgody organizatora itp. W tym przypadku sprawa jest prosta: fundacja NowoczesnaPolska opatrzyła relację z debaty wolnąlicencją. Jeżeli możecie umieszczać na swojej stronie podcasty to nie ma żadnego argumentu, żebyście nie mogli umieszczać materiałów video. A jeżeli chcelibyście to zrobić w bardziej cywilizowany i przyjazny dla waszych gości sposób to są otwartoźródłowe rozwiązania , które to wspomagają np, peertube, które jest czescią zdecentralizowanych sieci społeczniościowych (fediverse).

@miklo: Noted! Relacje wideo i nagrania poza śledzącymi platformami to wciąż nasz nierozwiązany ból. Póki co na naszej stronie umieszczamy tylko krótkie materiały wideo, które sami produkujemy.

Wiem dobrze o co walczyliśmy wtedy -bo to ja byłem pomysłodawcą tego iż narodowcy wspólnie z antifą potrafile wspólnie wyjść na ulicę. Dzięki naszym protestom nie musimy między innymi kupować nasion kwalifikowanych by zasiać pola, i możemy zamienniiki części zamiennych używać do naprawy naszych maszyn, urządzeń i samochodów. Naruszenia praw autorskich audio-wizualnych w internecie miały być bez względnie ścigane. Nie szukajcie informacji na ten temat informacji na wikipedii -nie znajdziejcie tam pełnej prawdy jak np. Ambasador w Tokyo na polecenie uwczesnego premiera Donalda Tuska podpisała ACTA: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/umowa-acta-zostala-przez-polske-dzisi... i https://panoptykon.org/wiadomosc/biezace-doniesienia-z-frontu-acta Pierwsze demonstracje przeciw ACTA rozpoczęły się w Irlandii ale mimo małej ilości uczestników miały duży zasięg medialny. Później ruszyła Polska a za nią cała Europa. Nie szukajcie filmu na YT Hitler przeciw ACTA -został już dawno usunięty pod pretekstem łamania praw autorskich. Największy protest odbył się w Krakowie -65 000 uczestników. P.S. Nie szukajcie mnie na FB -zostałem ocenzurowany, a dla czego? https://intervojager.blogspot.com/2021/12/cenzura-na-facebook-ciag-dalsz... Ludzie powiązani z UE już wiedzą, a ja szykuję akcję reklamową na ten temat w internecie jak wtedy przeciw ACTA. Pozdrawiam Serdecznie!

Dodaj komentarz