Byliśmy głupi 2.0 – czy internet dało się urządzić lepiej? Debata 10 lat po ACTA [nagranie]

Artykuł
06.12.2021
3 min. czytania
Tekst

Do dyskusji 10 lat po ACTA Fundacja Nowoczesna Polska zaprosiła uczestników i organizatorki protestów ACTA, osoby działające na rzecz praw cyfrowych, a także ówczesnych przedstawicieli rządu i instytucji publicznych, m.in. Michała Boniego, Radka Czajkę, Konrada Gliścińskiego, Józefa Halbersztadta, Krzysztofa Izdebskiego, Jarosława Lipszyca, Zbigniewa Łukasiaka, Władysława Majewskiego, Marcina Olendra, Katarzynę Szymielewicz i Michała „ryśka” Woźniaka. W swoich wystąpieniach zmierzyli się z pytaniem „Czy internet dało się urządzić lepiej?”. Zapraszamy do obejrzenia nagrania. Debata odbyła się 23 listopada 2021 r.

Protesty przeciwko ACTA były kluczowym momentem dla włączania regulacji – także tych międzynarodowych — dotyczących Internetu i prawa autorskiego do szerokiej debaty publicznej. Globalizacja przestała kojarzyć się wyłącznie z szybkim ruchem towarów i łatwością podróżowania. Okazało się, że umowy tworzone w wąskich gremiach instytucji międzynarodowych mają bezpośrednie przełożenie na prywatne życie mieszkańców Polski, a same instytucje (jak WIPO, WTO, czy te będące porozumieniem kilku państw, jak ACTA) działają poza społeczną świadomością i kontrolą. To ujawnienie wywołało falę gniewu, która miała — jak liczyliśmy — doprowadzić do szerszego zainteresowania tworzeniem prawa regulującego Internet. I faktycznie, dzięki tym protestom udało się zablokować porozumienie. Jednak porządek prawny, społeczny i regulacyjny, przeciwko któremu bunt był wymierzony, w przeważającej mierze pozostał nienaruszony, a dzisiejszy kształt Internetu jest daleki od naszych ówczesnych marzeń. Po 10 latach zapraszamy do krytycznej refleksji nad ówczesnymi postulatami i strategiami. Czy – jak sugeruje tytuł debaty – „byliśmy głupi”, czy też nie dało się tego zrobić lepiej? Mamy nadzieję, że ta dyskusja będzie dobrym wstępem do wyznaczenia nowych kierunków aktywizmu i rzecznictwa dot. praw cyfrowych. [Opis organizatorów]

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.