Cenzura dla ochrony własności intelektualnej – spotkanie OECD

Artykuł
30.06.2011
1 min. czytania
Tekst

28-29 czerwca miało miejsce spotkanie OECD (organizacji skupiającej 34 państwa) poświęcone gospodarce internetowej. W związku z wydarzeniem wydano komunikat dotyczący formułowania zasad polityki w obszarze internetu.

Dokument popiera m.in. promowanie wolnego przepływu informacji czy inwestycje w szybkie sieci. Jednocześnie jednak stwierdza, że pośrednicy internetowi mogliby pomagać posiadaczom praw autorskich w egzekwowaniu praw lub redukowaniu nielegalnych treści w sieci.

"Powtarzane w tekście odniesienia do <<legalnych treści>> oznaczają, że pośrednicy powinni decydować co jest legalne i dostępne i co nie jest, choć brakuje im zarówno zdolności jak i wiarygodności do odgrywania takiej roli. Podobnie, duża część tekstu wydaje się zakładać, że dostawcy internetu powinni być odpowiedzialni za karanie rzekomych naruszycieli" - czytamy w komunikacie European Digital Rights, jednego z członków CSISAC - koalicji 80 organizacji działających na rzecz praw obywateli. W krytycznym dokumencie na temat komunikatu OECD, koalicja zwróciła również uwagę na fakt stawiania na równi cyberbezpieczeństwa i własności intelektualnej z prawami człowieka.

Więcej na ten temat:

OECD też chce cenzury dla ochrony własności intelektualnej

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.