Co zrobić, gdy ktoś przejmie kontrolę nad Twoim kontem?

W skrócie

Co zrobić, gdy ktoś przejmie kontrolę nad Twoim kontem np. mailowym lub w mediach społecznościowych? Jak zabezpieczyć się na wypadek utraty lub przejęcia urządzenia z ważnymi danymi? Jak reagować i zarządzać sytuacją podczas ataków typu DDOS (ang. Distributed Denial of Service). Odpowiedzi na te pytania dostarcza nowy przewodnik The Digital First Aid Kit (Zestaw Pierwszej Pomocy Cyfrowej) opracowany z myślą o aktywistach, działaczach na rzecz praw człowieka, dziennikarzach i blogerach.

Z materiału dowiemy się nie tylko, jak skutecznie, ale i szybko (w awaryjnych sytuacjach), zabezpieczyć swoją komunikację poprzez szyfrowanie i co zrobić, gdy podejrzewamy, że nasz sprzęt może być zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie. Poza poradami znajdziemy tu wiele odnośników do szczegółowych materiałów edukacyjnych oraz organizacji, które wspierają aktywistów i dziennikarzy w sytuacjach zagrożenia cyfrowego.

Przewodnik, który opracowała koalicja Digital Defenders, dostępny jest jako otwarty dokument na repozytorium Github do komentowania i uzupełniania. Dzięki wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych samych warunkach, każdy może go rozbudowywać i tłumaczyć. Autorzy podkreślają, że nie jest to kompleksowy podręcznik, ale miejsce, gdzie w prosty sposób można zdiagnozować problem, uzyskać porady i dowiedzieć się, gdzie znajdziemy pomoc lub więcej informacji.

Komentarze

Dodaj komentarz