Czego dotyczy ustawa „antyterrorystyczna”?

W skrócie
element dekoracyjny

Prace nad ustawą antyterrorystyczną potrwają jeszcze kilka tygodni, warto więc przyjrzeć się jej w szczegółach, gdzie – jak powszechnie wiadomo – często tkwi diabeł. Czego więc tak naprawdę dotyczy ustawa? W założeniu – przeciwdziałania terroryzmowi: zgodnie z projektem ABW ma odpowiadać za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym. Wzięliśmy je pod lupę.

Co to są zdarzenia o charakterze terrorystycznym? Zgodnie z ustawą należy przez to rozumieć „sytuację, co do której istnieje podejrzenie, że powstała na skutek przestępstwa o charakterze terrorystycznym lub zagrożenie zaistnienia takiego czynu”. Przestępstwo o charakterze terrorystycznym to czyn zabroniony karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 3 lata (dotychczas było to 5 lat), popełniony w określonym w Kodeksie karnym celu, m.in. zastraszenia grupy ludzi lub zmuszenia organu władzy publicznej do podjęcia lub zaniechania działań. To bardzo szeroka definicja, obejmująca wiele przestępstw niekojarzących się z terroryzmem, nie zamyka ona jednak sprawy.

Zgodnie z projektem ustawy „antyterrorystycznej” minister spraw wewnętrznych w drodze rozporządzenia (jego projekt załączono) określa katalog takich zdarzeń. Co znalazło się w tym katalogu? Poza punktami oczywistymi, takimi jak ataki na polskich żołnierzy oraz wojska sojusznicze czy sygnały o zagrożeniu atakiem terrorystycznym w innych krajach – możemy w nim znaleźć także m.in. następujące sytuacje:

  • informacja o zawieraniu fikcyjnych małżeństw przez cudzoziemców pochodzących z państw podwyższonego ryzyka;
  • informacja o zamiarze odbycia przez cudzoziemca z kraju podwyższonego ryzyka stażu naukowego lub podjęcia studiów w Polsce;
  • informacje na temat planów utworzenia w naszym kraju uczelni islamskich;
  • wizyty w polskich zakładach penitencjarnych islamskich duchownych bądź przedstawicieli organizacji zrzeszających osoby tego wyznania;
  • ujawnienie podczas kontroli bagażowej dokumentów tożsamości, wniosków i fotografii paszportowych, które nie należą do właściciela bagażu.

Trudno powiedzieć, jakie znaczenie ma ten katalog i czy będzie on podstawą dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do podejmowania przewidzianych ustawą działań. Nie jest to jednak wykluczone, bo większość działań Agencji wymyka się jakiejkolwiek kontroli. A ustawowym zadaniem ABW będzie przeciwdziałanie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym i w związku z nimi ABW będzie mogła m.in. sięgać do wszystkich rejestrów publicznych czy żądać blokowania stron internetowych. Wystąpienie zdarzenia o charakterze terrorystycznym może być też podstawą do podwyższenia stopnia alarmowego i w konsekwencji – zakazu odbywania zgromadzeń.

W planowanym rozporządzeniu uderza utożsamianie islamu z zagrożeniem, ale też pewna absurdalność: czas wyjąć z portfela zdjęcie paszportowe partnera/partnerki lub dziecka?

Wojciech Klicki

 

Komentarze

orientuje się ktoś czy są już w sieci jakieś informacje od operatorów telefonii komórkowych co zamierzają z rejestracja kart prepaid?

Nie jestem przeciwnikiem PIS-u, tak żeby to było oczywiste dla każdego tu na forum!!!!!!!!!!
Obawiam się jedynie ich zapędów w łamaniu podstawowych Praw Obywatelskich "pod płaszczykiem nibybezpieczeństwa"! PIS nie jest złą partią, a złe jedynie jest ich podejście do świętych dla mnie Praw Obywatelskich. Przecież nawet skompromitowana Platforma Obywatelska jakoś nie zabierała, nie obcinała w takim stopniu jak PIS budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie!!! Wygląda to wszystko na umyślne dążenie do tego, by osaczać społeczeństwo, zbierać o nim jak najwięcej danych, inwigilować do szpiku kości, jak za PRL-u.
Martwi mnie to, że PIS nie staje teraz po stronie zwykłego obywatela nie czuje się z nim solidarny, tylko pomaga ciągle służbom opresyjnym w ich coraz bardziej nieograniczonej działalności. Przecież ustawy sejmowe są właśnie po to , by ograniczać zapędy władzy, służb, by ich trzymać w jakichś ryzach, a nie oddać im całe pole do działania, kosztem naszej prywatności i pozostałych Praw Człowieka. Dobrze, że Komisja Wenecka wzięła się za też lutową Ustawę o Policji, zwaną "Ustawą Inwigilacyjną". W czerwcu mamy usłyszeć jej werdykt w tej sprawie.
PIS po prostu nie czuje potrzeby Obrony Praw Obywatelskich w Polsce i tu widzę zagrożenie dla Naszych swobód!!!!!!
JAK TAK DALEJ PÓJDZIE, TO STRACH POMYŚLEĆ, CO NAM JESZCZE DORZUCĄ ( NA RAZIE USTWA O POLICJI, USTAWA ANTYTERRORYSTYCZNA, PRACE W RZĄDZIE NAD STWORZENIEM SUPERRESORTU SKUPIAJĄCEGO WSZYSTKIE SŁUŻBY M.IN.: POLICJĘ, ABW, CBŚ POLICJI, CBA ITP. ) TŁUMACZĄC, ŻE TO DLA NASZEGO DOBRA I BEZPIECZEŃSTWA??!
Tak Nas Platformy straszyły do niedawna przed wyborami, że PIS=PAŃSTWO POLICYJNE, no i Mamy teraz realizację tej przestrogi ( w którą szczerze mówiąc sam nie wierzyłem, bo myślałem, że to kwik świń odpędzanych od koryta ), oczernianie niby bezpodstawne PIS-u staje się niestety obowiązującą w Polsce rzeczywistością. Jak PIS się nie opamięta, to straci wielu wyborców. Nie po to Polacy obalali komunizm, by teraz żyć osaczeni przez służby, które bez ograniczeń prowadzą na ich temat statystyki i gromadzą dane, by mieć na każdego haka.
Mam nadzieję, że ludzie wyjdą (jak podczas A.C.T.A.) na ulice miast i wywalczą prawo do prywatności i wolnego internetu w Polsce!!!!!!!!!!!!!!!!!

NIE MOŻNA POZWOLIĆ, BY USTAWA ANTYTERRORYSTYCZNA POZWALAŁA NA JAKIEKOLWIEK BLOKOWANIE INTERNETU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

INTERNET JEST NASZ I WARA JAKIEJKOLWIEK WŁADZY OD NIEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

JA NA TO NIE POZWOLĘ, PO MOIM TRUPIE.

Pamiętam jak jeszcze w kwietniu, Były Szef CBA Pan Mariusz Kamiński obiecywał w relacji na żywo na antenie "TVP INFO" , że ta Ustawa Antyterrorystyczna nie będzie w żadnym stopniu dotyczyć internetu, a tu teraz takie ładne kwiatki, jak możliwość blokowania treści w internecie i rejestrowanie Kart SIM (przecież ludzie korzystają z internetu bezprzewodowego dzięki specjalnym Modemom w technologii 3G, 4G, lub LTE z zainstalowaną wewnątrz Kartą SIM Użytkownika od danego Operatora, a więc władza ingeruje i tu w internet), niby tylko po to, bywiedzieć kto dzwoni, a już dziś są w stanie zidentyfikować sprawców Fałszywych Alarmów Bombowych (gdzie sprawcy dzwonią z niezarejestrowanych komórek i Kart Pre-Paid SIM) w szybkim tempie!!
CHCĄ NAM ZABRAĆ STOPNIOWO CAŁĄ WOLNOŚĆ!!!!!!!!!!!
Ciekawe dlaczego Projekt tej nieszczęsnej Ustawy Antyterrorystycznej to się pojawiał, to znikał, ze stron rządowych, zupełnie jakby mieli coś do ukrycia, jakieś niewygodne, bulwersujące opinię publiczną szczegóły!!!
NIE CHCĘ ŻYĆ W TAKIM ZINWIGILOWANYM KRAJU, GDZIE OPRÓCZ TEGO ŻE NIE MAM WOLNOŚCI EKONOMICZNEJ, BO RZĄDZI WYZYSK FINANSOWY I PENSJE ŚMIECIOWE PODOBNIE JAK I UMOWY ŚMIECIOWE, TO TERAZ NIE BĘDĘ MIAŁ WOLNOŚCI OBYWATELSKIEJ, BO TU BĘDĄ SŁUŻBY BEZ USTWOWYCH OGRANICZEŃ.

Z Poważaniem,
Wasz Polski Edward Snowden

MUSIMY WZIĄĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE I DOMAGAĆ SIĘ OD RZĄDZĄCYCH POSZANOWANIA NASZYCH PRAW I WOLNOŚCI OBYWATELSKICH I POWIEDZIEĆ IM DOSADNIE: "ŁAPY PRECZ OD INTERNETU" !!!
TO TYLKO OD NAS ZALEŻY, CZY OBRONIMY INTERNET I PRYWATNOŚĆ, CZY ODDAMY JE TAK BEZ WALKI!!!!

Dodaj komentarz