Komisja PEGA spotka się z przedstawicielem Panoptykonu

Artykuł
21.09.2022
2 min. czytania
Tekst
Image
Zdjęcie Jeroena Lenaersa

Podczas swojej wizyty w Polsce komisja śledcza PEGA spotka m.in. z Wojciechem Klickim z Panoptykonu. Komisja została powołana przez Parlament Europejski po tym, jak ujawniono kilkadziesiąt przypadków inwigilacji oprogramowaniem Pegasus m.in. polityków, dziennikarzy i działaczy społecznych z całej Europy. Klicki przedstawi komisji nasz postulat przeciwdziałania tego rodzaju nadużyciom w przyszłości: przyznanie niewinnym osobom inwigilowanym prawa do uzyskania informacji o tym, że były na celowniku służb. Spotkanie zaplanowano na środę, 21 września 2022 r.

Prace komisji PEGA zakończą się za kilka miesięcy. Komisja przygotuje raport, który może być podstawą do stworzenia przepisów wymuszających na państwach członkowskich wprowadzenie reform w zakresie kontroli nad służbami. Będzie to miało znaczenie zwłaszcza dla Polski, gdzie problem niekontrolowanej inwigilacji – z powodu notorycznego poszerzania uprawnień służb kosztem praw i wolności obywateli – urósł do potężnych rozmiarów.

Problem niekontrolowanej inwigilacji w Polsce bada także inna ważna europejska instytucja. Europejski Trybunał Praw Człowieka sprawdzi, czy wykorzystanie przez służby na ogromną skalę także innych środków inwigilacji, np. podsłuchów czy sprawdzania danych telekomunikacyjnych, nie narusza praw m.in. aktywistów społecznych, którzy z powodu niekontrolowanej inwigilacji nie mogą czuć się bezpiecznie, czy adwokatów, którym utrudnia ona ochronę praw klientów. Rozprawa w Strasburgu odbędzie się 27 września.

Polskie władze wciąż odmawiają współpracy z komisją PEGA. Pojawią się natomiast w Strasburgu.

Polecamy:

Na zdjęciu Jeroen Lenaers, przewodniczący komisji PEGA (źródło)

Wspieraj walkę z niekontrolowaną inwigilacją. Przekaż darowiznę Fundacji Panoptykon.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.