Pytamy kluby parlamentarne o kontrolę nad służbami

Artykuł

Hasło „inwigilacja” pada w Sejmie bardzo często: podczas pięciu tegorocznych posiedzeń plenarnych z mównicy sejmowej wypowiedziano je 43 razy. Ile razy padło na posiedzeniach komisji? Nie jesteśmy w stanie tego zliczyć. O inwigilacji mówią wszyscy: od prawej do lewej strony. Czy stoją za tym jakieś konkretne projekty zmian w prawie, czy to tylko hasło do robienia wrażenia na opinii publicznej?

W parlamentarnych klubach i kołach zasiada kilkaset osób. Raz w miesiącu spotykają się na kilkudniowych posiedzeniach. Co robią pomiędzy nimi? Optymistycznie zakładamy, że pracują nad rozwiązaniami problemów Polek i Polaków, w tym braku kontroli nad policją i służbami. Nasza diagnoza jest prosta: fakt, że służby prowadzą inwigilację bez kontroli, zagraża obywatelom i obywatelkom, którzy mogą być traktowani jak zwierzęta – podglądani i szufladkowani. Zagraża także demokracji, bo niekontrolowane służby to większe ryzyko wykorzystania ich do celów politycznych.

A co sądzą na ten temat przedstawiciele i przedstawicielki narodu? Mamy już dość słuchania o tym, że każda ustawa dotycząca prywatności to inwigilacja. Postanowiliśmy wyjść poza analizę haseł rzucanych w mediach oraz z mównicy sejmowej i w ubiegłym tygodniu zapytaliśmy wszystkie kluby parlamentarne o konkrety.

Mamy już dość słuchania o tym, że każda ustawa dotycząca prywatności to inwigilacja. Postanowiliśmy wyjść poza analizę haseł rzucanych w mediach oraz z mównicy sejmowej i w ubiegłym tygodniu zapytaliśmy wszystkie kluby parlamentarne o konkrety.

„Jakie zmiany uważają Państwo za niezbędne w obszarze prowadzenia przez policję i służby specjalne działań inwigilacyjnych?”, „Czy prowadzą Państwo prace koncepcyjne lub przygotowali projekty zmian legislacyjnych w tym obszarze?” – te i inne pytania znalazły się w naszych pismach do klubów. Oczekujemy konkretnych pomysłów, jak rozwiązać systemowy problem, z którym mierzymy się w Polsce od 1989 r.

Poprosiliśmy o przesłanie odpowiedzi do 26 maja. O tym, czy partie myślą nad konkretnymi rozwiązaniami, oczywiście was poinformujemy.

Zajmą się inwigilacją – czy tego chcą, czy nie

Niezależnie od pytań skierowanych do klubów parlamentarnych w pierwszej połowie czerwca złożymy do Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i rządu petycję, w której domagać się będziemy wprowadzenia konkretnych rozwiązań w obszarze kontroli nad służbami. Ustawa o petycjach nakłada na ich adresatów obowiązek ustosunkowania się do postulatów w ciągu trzech miesięcy.

Jeśli chcesz nas poprzeć i dać politykom i polityczkom znać, że ten temat jest ważny dla ich wyborców i wyborczyń, wciąż możesz podpisać naszą petycję!

Wojciech Klicki

Wystąpienia do klubów i kół parlamentarnych w sprawie kontroli nad policją i służbami specjalnymi

Stoimy na straży wolności i prywatności. Wspieraj Panoptykon darowiznami i 1% podatku (KRS: 0000327613).

Projekt „Wszystko pod kontrolą” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Komentarze

Czy problem tego typu - https://archive.is/Tm7rO - też będzie przedmiotem spotkań z parlamentarzystami? Przy dalszych działaniach "pandemicznych" a tak na prawdę inwigilacyjnych - prawdopodobieństwo, że to się ziści jest bardzo duże. Jednak następne fale i im zapobieganie będzie tylko iluzją, a zostanie to użyte do masowego śledzenia ludzi.
Tutaj też pozostaje kolejna kwestia - prawo do integralności ludzkiego ciała.
Co Panoptykon na to?

Dodaj komentarz