Z Sejmu na gorąco

Artykuł
09.05.2018
3 min. czytania
Tekst
Image

Wczoraj rozpoczęły się w Sejmie prace nad przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji projektem ustawy o ochronie danych osobowych. Znienacka dorzucono do niego przepisy regulujące monitoring w szkołach, w pracy oraz na ulicach. Niestety, zgodnie z zarządzeniem Szefowej Kancelarii Sejmu nie mogliśmy brać udziału w posiedzeniu komisji pracujących nad projektem i dlatego nie znamy szczegółów zaproponowanych rozwiązań.

Propozycje regulacji monitoringu w pracy i w szkołach były częścią drugiego projektu związanego z RODO (tzw. przepisy wprowadzające), który jeszcze nie trafił do Sejmu. I prawdopodobnie to te propozycje dołączono wczoraj do ustawy o ochronie danych osobowych. Zmiany w Kodeksie pracy nie wzbudziły naszych zastrzeżeń, natomiast te dotyczące kamer w szkołach – owszem, głównie ze względu na brak realnego ograniczenia dla instalacji kamer w szkolnych toaletach. Natomiast przepisów dotyczących monitoringu prowadzonego przez samorządy wciąż nie widzieliśmy. Będziemy je analizować, bo od lat apelowaliśmy o prawną regulację funkcjonowania monitoringu i gdy wreszcie nasz postulat ma szansę się spełnić, nie chcielibyśmy, żeby zakończyło się na samym stworzeniu podstawy prawnej umożliwiającej samorządom instalację kamer, ale przede wszystkim, żeby wprowadzono precyzyjne zasady związane z ich funkcjonowaniem.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.