Czy prawo bezpośrednio dotykające spraw ważnych dla…

Artykuł
06.06.2013
1 min. czytania
Tekst

Czy prawo bezpośrednio dotykające spraw ważnych dla obywateli może powstawać w trybie tajnym, bez konsultacji społecznych? Afera z umową ACTA pokazała, że nikomu się to nie opłaca. Mimo to komisarz Karel de Gucht przypomniał eurodeputowanym, że negocjowanie międzynarodowych umów handlowych - takich jak Transatlantyckie Porozumienie o Handlu i Inwestycjach (TTIP) - wymaga poufności.

Możemy to zrozumieć. Ale skoro tak, Komisji Europejskiej nie zostaje nic innego, jak wyłączyć z negocjacji wszystkie kwestie, które dotyczą praw obywatelskich i bezwzględnie wymagają konsultacji społecznych (np. egzekwowanie prawa autorskiego w Internecie). Ciekawe, czy Karel de Gucht podzieli ten pogląd. Więcej na ten temat w Dzienniku Internautów.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.