Czy sprawa przeciwko Facebookowi w końcu przyspieszy?

Artykuł
16.03.2020
5 min. czytania
Tekst
Image

Wspierana przez Panoptykon Społeczna Inicjatywa Narkopolityki SIN 10 miesięcy temu złożyła pozew przeciwko Facebookowi za arbitralne blokowanie jej profilu. Mimo upływu niemal roku sprawa wciąż jest na wstępnym etapie. Dlatego do sądu trafiła właśnie prośba o ponaglenie tłumacza, który od ponad dwóch miesięcy przekłada nasz pozew na angielski.

W sierpniu ubiegłego roku Facebook odmówił przyjęcia pozwu po polsku, tłumacząc się nieznajomością naszego języka. Dlatego sąd zwrócił się do nas z żądaniem wniesienia opłaty za tłumaczenie przysięgłe pozwu. Wówczas z kolei my odmówiliśmy, wskazując, że Facebook – choćby ze względu na fakt obsługiwania 16 mln polskojęzycznych kont – nie może skutecznie odmówić przyjęcia pozwu. Sąd formalnie nie rozstrzygnął jeszcze tego sporu.

Jednocześnie na początku stycznia pozew (wraz z postanowieniem zabezpieczającym) trafił do tłumacza. Prace nad przekładem 28-stronicowego dokumentu toczą się od ponad dwóch miesięcy. Chcemy, aby sąd ponaglił tłumacza. Dotychczasowy brak postępów w sprawie jest bowiem sukcesem strategii Facebooka, który naszym zdaniem zmierza do przedłużania postępowania z wykorzystaniem kwestii proceduralnych. Niestety, ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną ta strategia ma spore szanse powodzenia.

Szczegółowe informacje na temat sprawy w języku polskim i angielskim znajdują się na stronie SIN versus Facebook.

Wesprzyj nas w walce przeciwko prywatnej cenzurze! Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.