Czyściciele Internetu – wyniki konkursu

Artykuł
21.09.2018
4 min. czytania
Tekst

Nasz quiz o Facebooku okazał się dla Was nie lada wyzwaniem. Wejściówki na Czyścicieli są już rozdane, możemy więc podzielić się z Wami poprawnymi odpowiedziami.

1. Ile sąsiadujących domów kupił Mark Zuckerberg, żeby chronić swoją prywatność?

Brzmi to dosyć egzotycznie, ale Mark Zuckerberg postanowił kupić aż 4 sąsiadujące ze sobą domy. Osoby pracujące przy wykańczaniu domu właściwego musiały natomiast podpisać klauzule poufności. Wszystko w imię prywatności. Miniaturowy model jego posiadłości, zamknięty w szklanej kuli, mogliście podziwiać na wystawie The Glass Room Experience

2. Film z 2010 r. inspirowany historią twórcy Facebooka nosi tytuł:

The Social Network. Warto wspomnieć, że w pierwszej wersji serwis miał służyć ocenianiu popularności studentów.

3. Tzw. datr cookies to...:

...pliki cookie, które zbierają informację ze wszystkich stron z funkcjonalnościami Facebooka (np. komentarzami), bez względu na to, czy kiedykolwiek założyliśmy konto na portalu społecznościowym. Facebook ma przez nie sporo kłopotów – Belgowie uznali, że Facebook pozyskuje oraz przetwarza dane użytkowników bez skutecznego uzyskania od nich zgody.

4. Związane z profilowaniem negatywne zjawisko polegające na ograniczaniu dostępu do informacji z różnych źródeł i opinii reprezentujących różne punkty widzenia określa się jako...:

...bańkę informacyjną. Jej konsekwencje odczuwamy dziś wszyscy. Doskonale spersonalizowane wyszukiwarki i news feedy portali społecznościowych sprzyjają zawężaniu naszej perspektywy. Na szczęście istnieją takie projekty jak „Spięcie” – projekt współpracy międzyredakcyjnej pięciu odmiennych środowisk (Jagielloński24, Kontakt, Krytyka Polityczna, Kultura Liberalna i Nowa Konfederacja), które co kilka tygodni biorą na warsztat i komentują ten sam temat z wielu perspektyw.

5. Jaka jest wysokość kary, którą Facebook będzie musiał zapłacić za wyciek danych brytyjskich internautów w aferze Cambridge Analytica?

Facebook dostał najwyższą możliwą karę czyli 500 tys. funtów. W przeliczeniu daje to około 50 pensów kary za naruszenie prywatności jednego obywatela Wielkiej Brytanii. Gdyby do naruszenia doszło po 25 maja wycena ta mogłaby podskoczyć o 1227 funtów (od osoby).

6. Jak dla kobiety w XVIII w. było nie do pomyślenia, żeby pokazała kostkę, tak dla mnie jest nie do pomyślenia, żeby pisać o swoich uczuciach na Facebooku. Kto to powiedział?

Nieodżałowany Umberto Eco. Snowden znany jest z kilku innych cytatów, np. Twierdzenie, że nie obchodzi cię prawo do prywatności tylko dlatego, że nie masz nic do ukrycia, niczym się nie różni od stwierdzenia, że nie obchodzi cię wolność słowa, bo nie masz nic do powiedzenia. Mark Zuckerberg kieruje się oczywiście trochę inną logiką. Oto jeden z jego bon motów: Pytaniem nie jest Co chcemy wiedzieć o ludziach?, a raczej Co ludzie chcą powiedzieć o sobie?

7. W 2017 r. w Australii wyciekła informacja o tym, jak Facebook pochwalił się reklamodawcom, że jest w stanie dopasowywać reklamy do użytkowników…:

…którzy akurat czują się „niepewni swojej wartości”, „zagrożeni”, „beznadziejni”, „głupi”, „nieudaczni” czy „zestresowani”, chcą schudnąć lub przechodzą życiowy kryzys. Warto zwrócić uwagę, że wyciek dotyczył targetowania użytkowników niepełnoletnich, na przykład 14-latków.

8. Niedawno Facebook usunął ok. 5000 kategorii dopasowywania reklam ze względu na możliwe nieprawidłowe wykorzystanie. Ujawnił tylko kilka z nich. Z tego, co wiadomo, reklamodawcy nie mogą już...:

...wykluczać z grup docelowych reklam użytkowników o określonym wyznaniu lub pochodzeniu etnicznym. Bardzo chętnie poznalibyśmy pozostałe kryteria targetowania reklam, które Facebook uznał za sprzyjające dyskryminacji.

9. W 2009 r. Facebook zatrudniał 12 moderatorów treści. Ile razy rozrosła się ta grupa do 2018 r.?

Według ostatnich doniesień grupa facebookowych moderatorów liczyła już ponad 7000 osób. O tym, jak wygląda ich praca dowiecie się z filmu Czyściciele Internetu.

Polecamy również: 

Recenzję filmu: Panoptykon: Kto czyści dla nas Internet (i dlaczego nadal jest tak brudno)?

Pokazy filmu z udziałem Panoptykonu:

(Już się odbył) 20.09. godz. 20.00, Kino Iluzjon, Warszawa, gość: Katarzyna Szymielewicz

26.09. godz. 20.30, Kino Pod Baranami, Kraków, gość: Dorota Głowacka

03.10. godz. 20.00, Kino Luna, Warszawa, gość: Wojciech Klicki

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.