Facebook dzieli ludzi

W skrócie
facebook_data

Aż 74% użytkowników Facebooka z zaskoczeniem przyjęło, że firma profiluje ich pod kątem reklamowym, 27% nie zgadza się z przyklejonymi etykietkami, a 51% nie czuje się dobrze z faktem, że w ogóle je otrzymało (niezależnie od tego, czy są trafne) – dowiadujemy się z badania Pew Research Center przeprowadzonego wśród użytkowników Facebooka w USA. To jednak jedynie nowa garść faktów na poparcie tego, co wiemy już od dawna: że Facebook dzieli ludzi na kategorie w oparciu o to, co robią w sieci, i że nie zawsze wyciąga trafne wnioski na ich temat.

Teoretycznie każdy użytkownik i użytkowniczka Facebooka może zmienić swoje ustawienia prywatności i usunąć się z przypisanych mu kategorii reklamowych. Jednak w skali makro to niewiele zmienia, bo Facebook i inne globalne cyberkorporacje w dalszym ciągu podejmują za nas decyzję o tym, jakie treści obejrzymy w Internecie. I w ten sposób wpływają na to, jak postrzegamy świat, co o nim wiemy i jakie decyzje podejmujemy jako konsumenci i obywatele.

Badanie przeprowadzone został na przełomie września i października 2018 r. wśród 923 dorosłych użytkowników Facebooka w USA.

Polecamy:

Nie jest Ci obojętne, jak globalne korporacje dzielą ludzi na kategorie? Wspieraj działania Fundacji Panoptykon na rzecz Internetu bez baniek.

Komentarze

Przecież to "face" book. Podstawową etykietą w tym behemockim przedwsięzięciu jest twarz rozumiana jako kod kreskowy. Jeśli to nikogo nie przeraża, to cała reszta to tylko niewiele znacząca dygresja. Totalitaryzmy XX wieku też zaczynały się od uprzedmiotowienia istot ludzkich. Być przedmiotem na półce u Cukerberga, ajwaj jak wspaniale.

Profilowanie użytkowników to już standard. Robią to wszyscy najwięksi: Google, FB, Microsoft, Apple. W google również każdy ma swój profil założony, wiedzą o nas wszystko co robimy w sieci, co nas interesuje, gdzie się poruszamy (telefon z androidem i lokalizacją), gdzie robimy zakupy i gdzie jadamy, jak wyglądamy i jaki mamy odcisk palca (odblokowanie tel. za pomocą odcisku :)

---
[reklama usunięta]

Dodaj komentarz