Przyszli kredytobiorcy wzmocnieni w relacjach z bankami? Sprawa w toku

Artykuł
21.01.2019
1 min. czytania
Tekst
Image

Od kilku tygodni walczymy o to, by konsumenci starający się o kredyt mieli prawo zażądać od banku uzasadnienia podjętej decyzji. Dlaczego? Choćby dlatego, że takie prawo mają już dzisiaj przedsiębiorcy i nie widzimy powodów do gorszego traktowania zwykłych „Kowalskich”. Jednak jeśli planujecie wziąć kredyt, na możliwość ubiegania się o uzasadnienie decyzji będziecie musieli jeszcze poczekać – prace w Sejmie się przedłużają.

Na piątkowym posiedzeniu specjalna sejmowa podkomisja przyjęła do dalszych prac projekt tzw. RODO-sektorowego, które zakłada m.in. zmianę w Prawie bankowym. Zgodnie z projektem rządowym każdy klient będzie miał prawo uzyskania uzasadnienia decyzji kredytowej, ale tylko wówczas, gdy była ona podjęta w sposób automatyczny, bez udziału człowieka. Nasz postulat poszerzenia tego prawa na każdy kredyt spotkał się z przychylnym podejściem ze strony posłów wszystkich partii. Jednak kluczowa decyzja leży po stronie rządu – szczególnie ministerstw finansów i cyfryzacji. Najprawdopodobniej poznamy ją około połowy lutego, kiedy prace nad projektem przejdą do kolejnego etapu.

Szersze omówienie powodów, dla których walczymy o zmianę.

Od niemal 10 lat Fundacja Panoptykon walczy o wzmocnienie praw jednostki w walce z korporacjami. Wesprzyj nas w tej walce!

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.