Bierzesz kredyt? Walczymy o Twoje prawa

Artykuł
03.01.2019
1 min. czytania
Tekst
Image
kredyt2

Sejm pracuje nad pakietem zmian w ponad 100 ustawach, które są potrzebne do pełnego wdrożenia RODO. Jedną z tych ustaw jest prawo bankowe, które w wersji zaproponowanej przez rząd zawiera prawo do wyjaśnienia automatycznie podjętych decyzji kredytowych i zamknięty katalog danych, z których banki mogą korzystać, wyliczając ocenę punktową. To dobry kierunek, ale jeszcze niewystarczające gwarancje ochrony przed błędnymi lub dyskryminującymi decyzjami banków.

Naszym zdaniem prawo do wyjaśnienia decyzji kredytowych powinno dotyczyć każdego klienta i każdej decyzji, również podjętej przez człowieka (ponieważ w praktyce pracownicy banków coraz mocniej opierają się na podpowiedziach algorytmów i tracą możliwość podważenia automatycznie generowanej oceny). Ważnym argumentem w dyskusji jest to, że obowiązujące prawo już dziś daje taki przywilej każdemu przedsiębiorcy. Dlaczego konsumentom taka informacja się nie należy?

W przyszłym tygodniu będziemy przekonywali posłów do swoich postulatów. Po 15 stycznia poinformujemy Was, z jakim skutkiem.

Polecamy również:

RODO a scoring, czyli ocena punktowa

Podcast Panoptykon 4.0: Co wie o Tobie bank?

Dlaczego bank odmówił Ci kredytu?

Od niemal 10 lat Fundacja Panoptykon walczy o wzmocnienie praw jednostki w walce z korporacjami. Wesprzyj nas w tej walce!

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.