Fiskus w pociągu

Artykuł
16.08.2018
2 min. czytania
Tekst
Image

Krajowa Administracja Skarbowa – instytucja, która powstała 2 lata temu, łączy w sobie uprawnienia dawnej kontroli skarbowej i celnej. Niebawem ustawa, na podstawie której działa KAS, będzie nowelizowana i w związku z tym pojawiły się informacje, że „fiskus dostanie więcej amunicji”. Wnikliwie przeanalizowaliśmy projekt i – na szczęście – nie zawiera on przepisów znacząco zwiększających uprawnienia służby. Raczej jest to porządkowanie i uzupełnianie luk na podstawie kilkunastu miesięcy doświadczeń działania KAS. Zaintrygowała nas jedynie propozycja związana z podróżowaniem.

Projekt nadaje KAS uprawnienie do zdalnego pozyskiwania od PKP informacji o rozkładach pociągów. Może kontrolerzy dojeżdżający koleją do pracy chcą zapewnić sobie bieżące informacje np. o opóźnieniach pociągów? Ale żarty na bok. Jak wskazują nasi rozmówcy, zajmujący się na co dzień obszarem prawa podatkowego, chodzi np. o weryfikowanie deklarowanych kosztów działalności gospodarczej w postaci transportu kolejowego ze zrealizowanym rozkładem jazdy.

Dostęp do danych na temat liczby pociągów i przewoźników nie budzi naszych obaw. Ale chociaż przepisy mówią jedynie o dostępie do informacji o pociągach, niektórzy pytają, czy KAS nie będzie w ten sposób sięgał także po nazwiska osób, które kupiły imienne bilety on-line? Np. po listę wszystkich pasażerów, którzy kupili on-line bilety na wakacyjny pociąg „Słoneczny”, bo wśród nich znalazł się przedsiębiorca, który wpisał cenę biletu w koszty prowadzenia swojej działalności gospodarczej, a KAS podejrzewa, że jechał na wakacje, a nie do pracy. Z takim wykorzystaniem uprawnień trudno byłoby nam się pogodzić.

Na szczęście taka interpretacja przepisów wydaje się nam nieuprawniona. Mamy też nadzieję, że te obawy niedługo staną się bezpodstawne, bo u Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych czeka na rozpatrzenie złożona przez mec. Pawła Litwińskiego skarga na zbieranie przez PKP nazwisk pasażerów kupujących bilety on-line. Jeśli chodzi więc o projekt w aktualnej wersji możecie być spokojni. Podobnie jak możecie być pewni, że będziemy śledzić jego losy i zaalarmujemy Was, jeśli na którymkolwiek etapie do projektu trafią jakieś kontrowersyjne propozycje.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy szybko reagować na zagrożenia związane z wolnością i prywatnością. Wesprzyj nas!  Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.