Pomysł na lato – Glassroom w Warszawie!

Artykuł
08.08.2018
4 min. czytania
Tekst
Image
Glassroom

Co mówią o Tobie Twoje dane? W jaki sposób Cię definiują? Jak zmieniają Twoje życie osobiste, zawodowe i społeczne? Do Warszawy właśnie przyjechała bardzo panoptykonowa wystawa – The Glassroom Experience niemieckiego Tactical Technology Collective. Zapraszamy na cztery organizowane przez Panoptykon otwarte wycieczki, które odbędą się w czasie jej trwania:

  1. 11.08, godz. 14.00, Przygotuj się na przestępstwa przyszłości, Kamil Śliwowski (Otwarte Zasoby/Panoptykon) 

    Co sprawia, że czujemy się bezpiecznie w sieci? Na czyją pomoc możemy liczyć, kiedy zdarzy się następny wyciek danych z serwisu randkowego albo nasze konto zostanie okradzione? Kto będzie odpowiadać za przestępstwa dokonywane za pomocą urządzeń w naszych „smart homes”? Dzięki takim skandalom, jak rzekomy wpływ Cambridge Analytica na wynik amerykańskich wyborów, rozmowa o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą taktyczne wykorzystywanie danych o ludziach, wchodzi na wyższy poziom. Zaczynamy rozumieć, jakie informacje są dostępne na rynku i jak można nimi manipulować. Jednak niewiele osób w pełni zdaje sobie sprawę z tego, jak ich dane mogą być wykorzystane przeciwko nim w życiu codziennym. Podłączając już nie tylko komputery i smartfony, ale tak naprawdę każde urządzenie, które mamy, do sieci, dużo ryzykujemy. W ramach swojego oprowadzania Kamil Śliwowski spróbuje przewidzieć i przygotować się na przestępstwa przyszłości, które są tuż tuż.

  2. 08.09, godz. 16.30, Wyjście z zależności, Katarzyna Szymielewicz (Panoptykon)

    Czy technologia rozwiązuje nasze problemy, czy raczej je stwarza? Czy oddając kontrolę nad swoimi danymi firmom, które projektują aplikacje i systemy informatyczne, nie ryzykujemy zbyt wiele? Wiemy, że dane stały się narzędziem władzy i kontroli. Ale czy mamy świadomość, co to tak naprawdę znaczy i jak może wpłynąć na nasze życie? W ramach swojego oprowadzania Katarzyna Szymielewicz zaproponuje krytyczną refleksję nad naszą cyfrową kondycją. Profile, które mniej lub bardziej świadomie tworzymy w sieci, zaczynają żyć własnym życiem. Od ich jakości i wiarygodności zależy coraz więcej: już nie tylko oprocentowanie naszego kredytu, ale też oferta pracy czy status podejrzanego w relacji z organami władzy. W relacji z technologią zaczynamy znajdować się w sytuacji zależności a nawet podległości. Tym większe znaczenie mają projekty zmierzające do odzyskania kontroli. Kilka takich inspiracji oferuje Glass Room.

  3. 10.09 godz. 18:30, Surowiec, który ma służyć ludziom, Alek Tarkowski (Centrum Cyfrowe) 

    Czy używając wyszukiwarki zdobywasz nową wiedzę, czy też to wyszukiwarka uczy się o Tobie? Czy serwery obsługują ludzi surfujących po sieci, czy też to internauci pracują dla firm, które posiadają serwery? Dane o naszych zachowaniach są nowym rodzajem surowca, który „wydobywają” wielkie firmy internetowe. Wiedza wygenerowana dzięki przetwarzaniu tzw. big data to efekt niezliczonych godzin naszej pracy – często nieuświadomionej lub wręcz bezwiednej. Rozmawiając o zagrożeniach dotyczących danych osobowych, najczęściej skupiamy się na utracie prywatności i na sposobach wyłamywania się z systemu cyfrowej eksploatacji. Alek Tarkowski w ramach swojego oprowadzenia zaproponuje inną perspektywę: rozmowę o możliwościach i szansach wykorzystania zbiorowej wiedzy, którą generujemy jako użytkownicy technologii. Czy z nowego surowca, jakim się stały dane osobowe, można uczynić dobro wspólne?

  4. 15.09, godz. 14.00, Oswajanie maszyny, Aleksandra Przegalińska (Massachusetts Institute of Technology)

    Czy potrafimy zrozumieć uczące się maszyny? Czy mamy narzędzia i wiedzę, żeby je „rozliczyć” z podejmowanych decyzji? A jeśli nie, to czy nadchodzi moment, w którym po prostu będziemy musieli im zaufać? Centrum kontroli w relacji człowiek-maszyna wyraźnie się przesuwa. Jako odbiorcy i użytkownicy technologii (także takiej, którą wykorzystują eksponaty prezentowane w ramach Glass Room) coraz częściej znajdujemy się w sytuacji, w której nie rozumiemy podstawowych zasad jej działania (np. uczenia maszynowego). Nie wiemy, jaka logika stoi za tym, że konkretne dane są zbierane, ani jaka jest metodologia ich przetwarzania. Możemy się poddać wynikowi tych operacji, ale nie możemy z nimi dyskutować ani ich skutecznie skontrolować. W ramach swojego oprowadzania Aleksandra Przegalińska zaproponuje spojrzenie na to, co w procesach przetwarzania danych pozostaje ukryte i umyka naszej świadomości.

Wystawę można oglądać do 16 września w Pawilonie 512 Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zapraszamy!


Po wycieczce z Kamilem Śliwowskim – garść materiałów

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.