Wybory bez dezinformacji – ruszają zapisy na warsztaty dla dziennikarek i dziennikarzy

Artykuł
20.08.2018
11 min. czytania
Tekst
Image

W ostatnich latach w co najmniej 18 krajach dezinformacja mogła mieć negatywny wpływ na demokratyczne procesy wyborcze. Czy problem ten może dotyczyć także zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce? Jak do tego nie dopuścić?

Ważnym ogniwem w przeciwdziałaniu dezinformacji są rzetelne media. Chcemy wzmocnić ich kompetencje w tym zakresie. Jeśli jesteś dziennikarką lub dziennikarzem, jeśli prowadzisz blog lub aktywnie działasz na rzecz społeczności lokalnej i chcesz skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji oraz lepiej przygotować się do relacjonowania wyborów (lokalnych i każdych następnych) – weź udział w warsztatach Fundacji Panoptykon i Fundacji Reporterów, które odbędą się we wrześniu w 6 miastach Polski.

O warsztatach

W trakcie warsztatów będziemy mówić o tym:

 • czym jest dezinformacja i jak ją identyfikować (np. przyjrzymy się przydatnym narzędziom ułatwiającym weryfikację informacji w dobie tzw. fake news i wzmacniaczy dezinformacji w sieci, np. botów);
 • jak media mogą wzmocnić swoją wiarygodność jako źródło rzetelnej informacji (np. porozmawiamy o tym, jakie zmiany warto w tym celu wprowadzić na stronie internetowej);
 • jak sprawić, żeby prawda była bardziej klikalna niż fake news (np. przyjrzymy się różnym metodom demaskowania dezinformacji i promowania rzetelnych informacji, m.in. poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych i innych niestandardowych narzędzi);
 • jak prawo może pomóc w walce z dezinformacją i jak dbać o bezpieczeństwo (np. doradzimy, jak się bronić przed naciskami i hejtem w sieci, które mogą pojawić się w związku z demaskowaniem dezinformacji).

Dlaczego warto?

 • Dowiesz się, jak lepiej identyfikować dezinformację, rozumieć dynamikę jej rozpowszechniania i mechanizm oddziaływania na opinię publiczną.
 • Nauczysz się skuteczniej reagować na dezinformację, używając do tego odpowiednich narzędzi.
 • Przygotujesz się do edukowania społeczności lokalnej na temat negatywnego wpływu dezinformacji.
 • Nauczysz się lepiej wykorzystywać istniejące narzędzia prawne do walki z dezinformacją.
 • Będziesz w stanie tworzyć treści o jeszcze lepszej jakości i budować swoją pozycję wiarygodnego medium.

Program warsztatowy będzie zbudowany w oparciu o metody aktywne. Dzięki temu uczestniczki i uczestnicy nie tylko otrzymają wiedzę dotyczącą skutecznych metod przeciwdziałania dezinformacji, ale także będą uczyli się przez doświadczenie, co ułatwi wdrożenie poznanych narzędzi i dobrych praktyk.

Dla kogo?

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy aktywnie uczestniczą w debacie publicznej o sprawach istotnych dla społeczności lokalnych. W szczególności warsztaty adresujemy do dziennikarek i dziennikarzy (zwłaszcza mediów lokalnych), blogerek i blogerów, członkiń i członków organizacji społecznych oraz aktywistek i aktywistów prowadzących portale internetowe o sprawach lokalnych (np. działających na rzecz jawności życia publicznego).

Gdzie i kiedy?

Gdańsk: 14.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 7.09. [nabór zamknięty]

Warszawa: 15.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 4.09. [nabór zamknięty]

Poznań: 20.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 18.09.

Wrocław: 21.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 18.09.

Kraków: 27.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 21.09.

Lublin: 28.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 21.09.

Jak się zgłosić?

Aby zapisać się na warsztaty w wybranym mieście, należy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy.

Liczba miejsc jest ograniczona (w jednych warsztatach może wziąć udział maks. 15 osób). Zachęcamy do zgłaszania dwóch osób z redakcji bądź organizacji, np. osoby relacjonującej wybory samorządowe oraz osoby odpowiedzialnej za prowadzenie strony internetowej gazety czy też obsługę mediów społecznościowych. W parze łatwiej będzie wdrożyć zmiany w redakcji i nowe narzędzia.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy osoby, które zaprosimy na warsztaty. Istotna jest także kolejność zgłoszeń, zachęcamy więc do zgłaszania się jak najwcześniej. W przypadku dużej liczby zgłoszeń rekrutacja może się zakończyć przed terminem.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Pokrywamy też koszty wyżywienia w trakcie wydarzenia. Uczestnicy muszą natomiast we własnym zakresie pokryć koszty swojej podróży na miejsce warsztatów.

Warunkiem udziału w warsztatach jest zaakceptowanie regulaminu wydarzenia.

Warsztaty to dopiero początek! Co dalej?

Po warsztatach chcielibyśmy pozostać z Tobą w kontakcie. Zależy nam na tym, żeby uczestniczki i uczestnicy korzystali ze zdobytej wiedzy i próbowali wdrażać rozwiązania poznane podczas warsztatów. Jeśli będziesz potrzebować pomocy, będziemy do Twojej dyspozycji. Zanim jednak zdecydujesz się na udział w warsztatach, upewnij się, że będziesz w stanie wygospodarować na to czas i masz wparcie swojej redakcji lub organizacji.

Warsztaty są elementem szerszego projektu poświęconego przeciwdziałaniu dezinformacji: w 2019 r. planujemy przygotowanie publikacji z podsumowaniem najbardziej skutecznych narzędzi, które mogą pomóc dziennikarkom i dziennikarzom w walce z tym zjawiskiem (m.in. w oparciu o doświadczenia zgromadzone podczas warsztatów). Planujemy też różne działania badawcze dotyczące dezinformacji w polskim kontekście wyborczym, aby lepiej poznać i zrozumieć ten problem. Zależy nam również na tym, aby projekt przyczynił się do zwiększenia świadomości społecznej w zakresie rozprzestrzeniania się i wpływu dezinformacji na wybory. Bez Twojego zaangażowania po warsztatach nie będziemy w stanie osiągnąć tych celów. Dlatego też osoby, które zakwalifikują się na warsztaty, przed warsztatami poprosimy o:

 • wypełnienie ankiety przygotowawczej badającej poziom wiedzy i doświadczenia w obszarze współczesnych wyzwań związanych z rozpowszechnianiem dezinformacji oraz z rolą i działaniami dziennikarek i dziennikarzy w przeciwdziałaniu temu zjawisku (wyniki ankiety pozwolą nam na lepsze dostosowanie programu warsztatów do potrzeb ich uczestniczek i uczestników);

zaś po warsztatach o:

 • opublikowanie przed datą wyborów lokalnych przynajmniej jednego tekstu na łamach gazety, bloga lub strony internetowej organizacji, dla której pracujesz, mającego służyć poszerzeniu świadomości społeczności lokalnej w zakresie dezinformacji na podstawie informacji uzyskanych podczas warsztatów (np. jakie są podstawowe zasady krytycznej oceny informacji znalezionych w sieci czy w jaki sposób dezinformacja może zakłócić przebieg procesu wyborczego – chcemy przyczynić się w ten sposób do wzbudzenia debaty publicznej na temat dezinformacji w ramach społeczności lokalnych;
 • bieżące informowanie Fundacji Panoptykon o zidentyfikowanych przez Ciebie przypadkach rozpowszechniania dezinformacji w trakcie kampanii wyborczej oraz o wdrożonych przez Ciebie działaniach, aby jej przeciwdziałać;
 • wypełnienie ankiety podsumowującej po wyborach (przekazane informacje pozwolą nam lepiej ocenić skuteczność różnych narzędzi wykorzystanych przez dziennikarki i dziennikarzy do walki z dezinformacją i posłużą do przygotowania wspomnianej wyżej publikacji i dalszych działań badawczych).

Jeśli chcesz podjąć powyższe zobowiązania, zapraszamy na warsztaty!

Trenerki i trenerzy

 • Dorota Głowacka – prawniczka Fundacji Panoptykon i koordynatorka projektu „Wybory bez dezinformacji”. Wcześniej w latach 2009–2018 prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, koordynatorka programu Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC. Ekspertka w dziedzinie wolności słowa, prawa mediów i nowych technologii. Od lat współpracuje z mediami lokalnymi, udzielając pomocy prawnej oraz prowadząc działania edukacyjne dla tej grupy, jest też współautorką praktycznego przewodnika dla dziennikarzy pt. Media w okresie wyborczym.
   
 • Trenerzy i dziennikarze Fundacji Reporterów – Fundacja Reporterów powstała w 2010 r., by wspierać dziennikarstwo śledcze oraz edukację dziennikarzy w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej członkami są dziennikarze wiodących mediów. W ramach projektu warsztaty poprowadzą członkowie fundacji, m.in.:

  Wojciech Cieśla – prezes Fundacji Reporterów, dziennikarz śledczy Newsweeka, członek projektów śledczych VSquare oraz Investigate Europe. Wykładowca SWPS w zakresie weryfikacji informacji online.

  Beata Biel – dziennikarka, reportażystka, koordynatorka prac nad projektem Konkret24 w Grupie TVN24. Od 2013 r. zajmuje się także szkoleniami dla mediów, współpracując m.in. z Google News Lab (jako specjalista ds. szkolenia mediów na Europę Środkowo-Wschodnią), SWPS i Fundacją Reporterów.

  Anna Gielewska – dziennikarka i komentatorka polityczna tygodnika Wprost. Od kilkunastu lat pisze o polskiej polityce. Współautorka książki "Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana". Wiceprezes Fundacji Reporterów. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim.

Masz jakieś pytania?

Pisz na: fundacja@panoptykon.org.

Warsztaty są realizowane we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie i Google Polska. Warsztat w Gdańsku jest ponadto realizowany w ramach programu Otwarty IKM.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.