Wybory bez dezinformacji – ruszają zapisy na warsztaty dla dziennikarek i dziennikarzy

Artykuł

W ostatnich latach w co najmniej 18 krajach dezinformacja mogła mieć negatywny wpływ na demokratyczne procesy wyborcze. Czy problem ten może dotyczyć także zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce? Jak do tego nie dopuścić?

Ważnym ogniwem w przeciwdziałaniu dezinformacji są rzetelne media. Chcemy wzmocnić ich kompetencje w tym zakresie. Jeśli jesteś dziennikarką lub dziennikarzem, jeśli prowadzisz blog lub aktywnie działasz na rzecz społeczności lokalnej i chcesz skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji oraz lepiej przygotować się do relacjonowania wyborów (lokalnych i każdych następnych) – weź udział w warsztatach Fundacji Panoptykon i Fundacji Reporterów, które odbędą się we wrześniu w 6 miastach Polski.

O warsztatach

W trakcie warsztatów będziemy mówić o tym:

 • czym jest dezinformacja i jak ją identyfikować (np. przyjrzymy się przydatnym narzędziom ułatwiającym weryfikację informacji w dobie tzw. fake news i wzmacniaczy dezinformacji w sieci, np. botów);
 • jak media mogą wzmocnić swoją wiarygodność jako źródło rzetelnej informacji (np. porozmawiamy o tym, jakie zmiany warto w tym celu wprowadzić na stronie internetowej);
 • jak sprawić, żeby prawda była bardziej klikalna niż fake news (np. przyjrzymy się różnym metodom demaskowania dezinformacji i promowania rzetelnych informacji, m.in. poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych i innych niestandardowych narzędzi);
 • jak prawo może pomóc w walce z dezinformacją i jak dbać o bezpieczeństwo (np. doradzimy, jak się bronić przed naciskami i hejtem w sieci, które mogą pojawić się w związku z demaskowaniem dezinformacji).

Dlaczego warto?

 • Dowiesz się, jak lepiej identyfikować dezinformację, rozumieć dynamikę jej rozpowszechniania i mechanizm oddziaływania na opinię publiczną.
 • Nauczysz się skuteczniej reagować na dezinformację, używając do tego odpowiednich narzędzi.
 • Przygotujesz się do edukowania społeczności lokalnej na temat negatywnego wpływu dezinformacji.
 • Nauczysz się lepiej wykorzystywać istniejące narzędzia prawne do walki z dezinformacją.
 • Będziesz w stanie tworzyć treści o jeszcze lepszej jakości i budować swoją pozycję wiarygodnego medium.

Program warsztatowy będzie zbudowany w oparciu o metody aktywne. Dzięki temu uczestniczki i uczestnicy nie tylko otrzymają wiedzę dotyczącą skutecznych metod przeciwdziałania dezinformacji, ale także będą uczyli się przez doświadczenie, co ułatwi wdrożenie poznanych narzędzi i dobrych praktyk.

Dla kogo?

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy aktywnie uczestniczą w debacie publicznej o sprawach istotnych dla społeczności lokalnych. W szczególności warsztaty adresujemy do dziennikarek i dziennikarzy (zwłaszcza mediów lokalnych), blogerek i blogerów, członkiń i członków organizacji społecznych oraz aktywistek i aktywistów prowadzących portale internetowe o sprawach lokalnych (np. działających na rzecz jawności życia publicznego).

Gdzie i kiedy?

Gdańsk: 14.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 7.09. [nabór zamknięty]

Warszawa: 15.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 4.09. [nabór zamknięty]

Poznań: 20.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 18.09.

Wrocław: 21.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 18.09.

Kraków: 27.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 21.09.

Lublin: 28.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 21.09.

Jak się zgłosić?

Aby zapisać się na warsztaty w wybranym mieście, należy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy.

Liczba miejsc jest ograniczona (w jednych warsztatach może wziąć udział maks. 15 osób). Zachęcamy do zgłaszania dwóch osób z redakcji bądź organizacji, np. osoby relacjonującej wybory samorządowe oraz osoby odpowiedzialnej za prowadzenie strony internetowej gazety czy też obsługę mediów społecznościowych. W parze łatwiej będzie wdrożyć zmiany w redakcji i nowe narzędzia.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy osoby, które zaprosimy na warsztaty. Istotna jest także kolejność zgłoszeń, zachęcamy więc do zgłaszania się jak najwcześniej. W przypadku dużej liczby zgłoszeń rekrutacja może się zakończyć przed terminem.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Pokrywamy też koszty wyżywienia w trakcie wydarzenia. Uczestnicy muszą natomiast we własnym zakresie pokryć koszty swojej podróży na miejsce warsztatów.

Warunkiem udziału w warsztatach jest zaakceptowanie regulaminu wydarzenia.

Warsztaty to dopiero początek! Co dalej?

Po warsztatach chcielibyśmy pozostać z Tobą w kontakcie. Zależy nam na tym, żeby uczestniczki i uczestnicy korzystali ze zdobytej wiedzy i próbowali wdrażać rozwiązania poznane podczas warsztatów. Jeśli będziesz potrzebować pomocy, będziemy do Twojej dyspozycji. Zanim jednak zdecydujesz się na udział w warsztatach, upewnij się, że będziesz w stanie wygospodarować na to czas i masz wparcie swojej redakcji lub organizacji.

Warsztaty są elementem szerszego projektu poświęconego przeciwdziałaniu dezinformacji: w 2019 r. planujemy przygotowanie publikacji z podsumowaniem najbardziej skutecznych narzędzi, które mogą pomóc dziennikarkom i dziennikarzom w walce z tym zjawiskiem (m.in. w oparciu o doświadczenia zgromadzone podczas warsztatów). Planujemy też różne działania badawcze dotyczące dezinformacji w polskim kontekście wyborczym, aby lepiej poznać i zrozumieć ten problem. Zależy nam również na tym, aby projekt przyczynił się do zwiększenia świadomości społecznej w zakresie rozprzestrzeniania się i wpływu dezinformacji na wybory. Bez Twojego zaangażowania po warsztatach nie będziemy w stanie osiągnąć tych celów. Dlatego też osoby, które zakwalifikują się na warsztaty, przed warsztatami poprosimy o:

 • wypełnienie ankiety przygotowawczej badającej poziom wiedzy i doświadczenia w obszarze współczesnych wyzwań związanych z rozpowszechnianiem dezinformacji oraz z rolą i działaniami dziennikarek i dziennikarzy w przeciwdziałaniu temu zjawisku (wyniki ankiety pozwolą nam na lepsze dostosowanie programu warsztatów do potrzeb ich uczestniczek i uczestników);

zaś po warsztatach o:

 • opublikowanie przed datą wyborów lokalnych przynajmniej jednego tekstu na łamach gazety, bloga lub strony internetowej organizacji, dla której pracujesz, mającego służyć poszerzeniu świadomości społeczności lokalnej w zakresie dezinformacji na podstawie informacji uzyskanych podczas warsztatów (np. jakie są podstawowe zasady krytycznej oceny informacji znalezionych w sieci czy w jaki sposób dezinformacja może zakłócić przebieg procesu wyborczego – chcemy przyczynić się w ten sposób do wzbudzenia debaty publicznej na temat dezinformacji w ramach społeczności lokalnych;
 • bieżące informowanie Fundacji Panoptykon o zidentyfikowanych przez Ciebie przypadkach rozpowszechniania dezinformacji w trakcie kampanii wyborczej oraz o wdrożonych przez Ciebie działaniach, aby jej przeciwdziałać;
 • wypełnienie ankiety podsumowującej po wyborach (przekazane informacje pozwolą nam lepiej ocenić skuteczność różnych narzędzi wykorzystanych przez dziennikarki i dziennikarzy do walki z dezinformacją i posłużą do przygotowania wspomnianej wyżej publikacji i dalszych działań badawczych).

Jeśli chcesz podjąć powyższe zobowiązania, zapraszamy na warsztaty!

Trenerki i trenerzy

 • Dorota Głowacka – prawniczka Fundacji Panoptykon i koordynatorka projektu „Wybory bez dezinformacji”. Wcześniej w latach 2009–2018 prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, koordynatorka programu Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC. Ekspertka w dziedzinie wolności słowa, prawa mediów i nowych technologii. Od lat współpracuje z mediami lokalnymi, udzielając pomocy prawnej oraz prowadząc działania edukacyjne dla tej grupy, jest też współautorką praktycznego przewodnika dla dziennikarzy pt. Media w okresie wyborczym.
   
 • Trenerzy i dziennikarze Fundacji Reporterów – Fundacja Reporterów powstała w 2010 r., by wspierać dziennikarstwo śledcze oraz edukację dziennikarzy w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej członkami są dziennikarze wiodących mediów. W ramach projektu warsztaty poprowadzą członkowie fundacji, m.in.:

  Wojciech Cieśla – prezes Fundacji Reporterów, dziennikarz śledczy Newsweeka, członek projektów śledczych VSquare oraz Investigate Europe. Wykładowca SWPS w zakresie weryfikacji informacji online.

  Beata Biel – dziennikarka, reportażystka, koordynatorka prac nad projektem Konkret24 w Grupie TVN24. Od 2013 r. zajmuje się także szkoleniami dla mediów, współpracując m.in. z Google News Lab (jako specjalista ds. szkolenia mediów na Europę Środkowo-Wschodnią), SWPS i Fundacją Reporterów.

  Anna Gielewska – dziennikarka i komentatorka polityczna tygodnika Wprost. Od kilkunastu lat pisze o polskiej polityce. Współautorka książki "Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana". Wiceprezes Fundacji Reporterów. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim.

Masz jakieś pytania?

Pisz na: fundacja@panoptykon.org.

Warsztaty są realizowane we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie i Google Polska. Warsztat w Gdańsku jest ponadto realizowany w ramach programu Otwarty IKM.

Komentarze

nie ma to jak tak troskliwe i pełne kompetencji szkolenie OPŁACONE przez Fundację Heinricha Boella i GOOGLE-ten ostatni to z pewnością zapewni szkolenie w zakresie 'freedom of speech" - oczywiście wg standardów 'gugle'. John Swinton, Szkot ale żył i pracował w US na przełomie:XiX i XXw powiedzial "Nie ma czegoś takiego jak wolna prasa... Zadaniem dziennikarzy jest zniszczyć prawdę, kłamać w żywe oczy, fałszować, oczerniać, płaszczyć się przed pieniądzem i sprzedawać swój kraj i swą rasę za chleb powszedni....My jesteśmy narzędziami i parobkami bogatych poza tą sceną. ...Jesteśmy intelektualnymi prostytutkami." ale wtedy jeszcze nie było gugla.
Ale jeżeli już mowa 'o wyborach bez dezinformacji" - to biorąc pod uwagę gugle-fesjbuk plus inne MAIN STREAM MEDIA sponsorowane przez U DeepState - a dzisiaj POTUS ma trochę kłopotów z taką jaczejką DEZINFORMACYJNĄ produkującą FAKE NEWS. O hackowaniu wyborów nie mówię, tylko bęcki między Bugiem a Odrą o tym NIE MÓWIĄ.
PS. Ja rozumiem, że EU DisinfoLab nie wystarcza aby bronić NEOLIBERALIZMU-GLOBALIZACJI-CULTURAL MARXISM.
PS2. Dlaczego Panoptykom nie raczy zauważać, że monopol gugla-fejsbuka-windows-apple a także NEOLIBERALIZM-GLOBALIZACJA ma konkurencję w Europie, na świecie z tego prostego powodu: STANOWI ZAGROŻENIE DLA CYWILIZACJI

Dziękujemy za ten złożony komentarz. Odniesiemy się tylko do części dotyczącej szkolenia. Gdybyśmy podzielali wizję mediów Johna Swintona, nie widzielibyśmy sensu w prowadzeniu warsztatów dla dziennikarzy. W tej kwestii wykazujemy większy optymizm. Co do wątpliwości dotyczących treści przekazywanych na szkoleniu - jeżeli Twój zawód lub zajęcie (dziennikarz, bloger, aktywista) kwalifikuje Cię do aplikowania na warsztaty, serdecznie Cię do tego namawiamy. Będziesz miał szansę naocznie sprawdzić ich merytorykę. Jeżeli nie - zapraszamy do śledzenia publikacji uczestników warsztatów a także naszej strony, na której ukaże się raport z projektu.

WSzPani: z racji wieku mówimy różnymi językami:klasyczna wieża Babel.
Ja nie "rozumiem" newspeech - czyli nowomowy o czym mówi George Orwell a co służy do zniewolenia człowieka a co dzisiaj jest uprawiane i stąd niepodzielanie wizji mediów jak wg Johna Swintona. To PANI NAPISAŁA i to świadczy o pani jako zatroszczonej 'dziennikarstwem". Nie rozumiem słów 'aktywista", "merytoryka", etc. Tak samo nie "rozumiem", jak może dla Pani być "wzorem" czy "Helsińska Fundacja Praw Człowieka" czy Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC" tak jak nie rozumiem "członek projektów śledczych VSquare oraz Investigate Europe" a już szczególnie nie "rozumiem": WERYFIKACJA INFORMACJI ONLINE-dla kogo, wg jakich kryteriów, jak "'monetized" (to powinna Pani rozumieć). Nie "rozumiem" neoliberalizmu+globalizmu+cultural marxism i raczej żaden 'workshop' w tym mi nie jest w stanie pomóc. Mając już na emerturze czas sprawdziłem na czym polegają 'workshops' organizowane przez GONGOs (government organized NGOs Widzi Pani, ja wiele rzeczy nie 'rozumiem" ale za to doskonale ROZUMIEM co to jest QAnn>>>https://en.wikipedia.org/wiki/QAnon .
A co do mediów/'dziennikarzy'/Swintona: wszyscy biorą w obronę "wolność prasy" etc, ale NIKT NIE BIERZE w obronę 'użytkownika" czyli czytelnika/słuchacza/widza i dawno, dawno temu dwaj dżentelmeni Mark Twain + Rudyard Kipling doszli do wspólnej konkluzji: There are laws to protect the freedom of the press’s speech, but none that are worth anything to protect the people from the press>>https://www.brainpickings.org/2013/05/17/mark-twain-and-rudyard-kipling-... a rzecz się miała w 1873 roku:>>http://schindler.org/twain.html
Thank you for your time.

Ciekawe dlaczego kolega "yuzió" tak panicznie boi się mówienia o tym problemie - może sam jest pracownikiem agencji lub rządowej agendy zajmującej się sianiem dezinformacji? Kto zwalcza inicjatywy mające przeciwdziałać szerzeniu fake news i wykorzystywaniu ich przez politycznych kundli...? Każdy sam umie chyba odpowiedzieć sobie na to pytanie...

"Sprzedawac swój kraj i rase"... i najpóźniej w tym momencie można uznac, ze to poważne zaburzenie, które merytoryczna dyskusje uniemozliwia.

O dezinformacji polecam książkę "Wojna informacyjna". Najfajniej widać jak na dłoni taką wojenkę przed wyborami. Wszystkie opisane tam przykłady rozsiewania dezinformacji występują. Jak widać nasi politycy nie są w ciemię bici i wiedzą na czym rzecz polega.

----
http://brendi.pl

To co się dzieje teraz przed wyborami na facebooku to przechodzi ludzkie pojęcie. Tyle ściemy w jednym miejscu że aż głowa boli. Fałszywe posty łapią bardzo duże zasięgi i aktywność, dużo ludzi nabiera się na wszystko. To jest jak epidemia, nieuleczalna wirusowa choroba która zaraża coraz więcej ludzi.

----
http://ro.musclemass.eu

Dodaj komentarz