Monitoring totalny – aktualizacja z Krakowa

Artykuł
23.01.2019
7 min. czytania
Tekst
Image

Po poniedziałkowym spotkaniu w sprawie montażu 3500 kamer w dzielnicy Prądnik Czerwony pomysłodawca projektu, radny Łukasz Wantuch, napisał: „Przeraża mnie ogrom problemów, jakie związane są z tym pomysłem”. Jak to się stało, że przez 7 lat pan Wantuch nie spróbował zweryfikować sensowności swojego pomysłu? – nie wiemy. Wiemy natomiast, że mimo podnoszonych argumentów o legalność, realne koszty czy zabezpieczenie tak inwazyjnego monitoringu, nie ma zamiaru się z niego wycofać.

W najbliższych tygodniach w Krakowie odbędzie się szereg spotkań z mieszkańcami o projekcie. Liczymy na Wasz udział (napisz mail na fundacja@panoptykon.org, jeśli się wybierasz). Chcemy, żeby mieszkańcy Prądnika poznali nie tylko PR-ową wizję radnego, ale również krytyczne głosy, które skłonią go do myślenia. My przygotowaliśmy już własną listę pytań, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedź.

Nasze pytania

  1. Pana projekt ma docelowo objąć cały Kraków (a może i inne miasta). Ile będzie kosztować jego wdrożenie i dalsza eksploatacja? Jakie koszty – poza zakupem sprzętu – wziął Pan pod uwagę (np. obsługę, serwis itd.)?
  2. Budżet nie jest z gumy. Z czego proponuje Pan ciąć, komu zabrać, żeby sfinansować swój plan?
  3. Obiecuje Pan „rozwiązanie problemu przestępczości pospolitej”. Jakie ma Pan argumenty za tym, że to w ogóle możliwe? Czy zna Pan jakiekolwiek miejsce na świecie, w którym taki eksperyment się udał?
  4. Jak będzie Pan weryfikować, czy na Prądniku Czerwonym „rozwiązał się problem przestępczości pospolitej” i zaginięć? Czy zakłada Pan, że statystyki policyjne spadną w tej dzielnicy do zera?
  5. Co jeśli okaże się, że system nie wyeliminował przestępczości na ulicach, zaginięć ani korków? Czy w tym przypadku zakłada Pan jego dezinstalację?
  6. RODO przewiduje zasadę minimalizacji przetwarzanych danych. Co jeśli Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zakwestionuje legalność Pańskiego systemu?
  7. Jak zapobiegnie Pan awariom i ochroni miasto przed ryzykiem odszkodowań dla osób, które np. zostały napadnięte, ale nie otrzymały natychmiastowej pomocy?
  8. Czy nie obawia się Pan, że ludzie będą odwracać głowę, widząc zagrożenie na ulicy? („Po co mam się narażać, skoro wystarczy, że ktoś pobiegnie do latarni i naciśnie przycisk?”)
  9. Jak chce Pan zagwarantować, że system nie będzie wykorzystywany do śledzenia uczciwych ludzi?
  10. Co ma Pan do powiedzenia osobom, którzy są uczciwe, ale cenią sobie wolność i prywatność, nie chcą żyć w świecie, w którym wszyscy są non stop podglądani i traktowani jak przestępcy; nie chcą, by w takim świecie dorastały ich dzieci?

Terminy Spotkań

4 lutego, poniedziałek, SP nr 95, ul. Wileńska 9
5 lutego, wtorek, SP nr 64, ul. Sadzawki 1
6 lutego, środa, SP nr 2, ul. Strzelców 5A
7 lutego, czwartek, SP 114, ul. Łąkowa 31

Polecamy

Radnego bajka o bezpieczeństwie na krakowskim Prądniku Czerwonym

Od niemal 10 lat Fundacja Panoptykon walczy o szacunek dla prywatności – również w przestrzeni publicznej. Wesprzyj nas w tej walce darowizną lub 1% swojego podatku [KRS: 0000327613]

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.