Francuski urząd ochrony danych osobowych CNIL (Commission…

Artykuł
09.01.2014
1 min. czytania
Tekst
Image

Francuski urząd ochrony danych osobowych – CNIL (Commission nationale de l'informatique et des libertés), odpowiednik polskiego GIODO, nałożył na Google rekordową karę w wysokości 150 tys. euro. Decyzja jest konsekwencją zmiany polityki prywatności, którą amerykański gigant przeprowadził w 2012 roku. Google ujednolicił wtedy politykę prywatności dla wszystkich – ponad 60 – oferowanych przez siebie usług. W oparciu o tę politykę dane udostępniane w ramach poszczególnych usług (np. YouTube, Google+, poczty Gmail) mogą być ze sobą integrowane. Koncern zapewniał wówczas, że użytkownicy zyskają większy komfort i jasne, spójne reguły, natomiast ich prywatność wcale nie ucierpi.

Po długim namyśle francuski urząd odrzucił tę logikę: uznał, że wprowadzenie domyślnej integracji danych dla różnych usług stanowi naruszenie prawa. Zdaniem CNIL w praktyce użytkownicy nie są w stanie określić i kontrolować tego, jakiego rodzaju dane i dla jakich celów mogą być przetwarzane przez firmę. Niestety, nałożona przez CNIL kara zapewne nie wpłynie na politykę giganta, którego dochody w 2012 roku wynosiły 50 mld dolarów.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.