Gdy władza boi się krytyki, zamyka Parlament

Artykuł
29.09.2017
3 min. czytania
Tekst
Image

Do tej pory nie zabieraliśmy głosu w dyskusji o Narodowym Instytucie Wolności, którego powołanie – zdaniem ekspertów ze środowiska organizacji i wbrew deklaracjom władz – sprawi, że finansowanie organizacji, zwłaszcza tych małych, lokalnych, będzie nieprzejrzyste, niesprawiedliwe i uzależnione od widzimisię polityków. Dziś jednak zabierzemy głos, bo po raz kolejny władza przekroczyła cienką czerwoną linię – nie zgadzając się z krytyką, zamknęła Parlament dla obywateli.

Ustawa powołująca Narodowy Instytut Wolności przeszła przez Sejm i w tym tygodniu zajął się nią Senat. Przedstawiciele organizacji zgłosili chęć obserwowania obrad i dostali się do Senatu na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza. Z sali próbowała ich jednak usunąć Straż Senacka – na polecenie marszałka  Stanisława Karczewskiego.

Nie pojmujemy logiki tej decyzji. Jeśli władza uważa, że jej pomysły są dobre, niech je uzasadni i merytorycznie odpowie na krytykę. Najgorsze, że nie jest to jednostkowy przypadek, kiedy władza wyprasza obywateli z Parlamentu. Nie tak dawno Sejm otoczył mur z barierek, żeby odgrodzić parlamentarzystów od protestujących przed upolitycznianiem sądów. Dziś – przed krytykami upolityczniania organizacji obywatelskich. Co będzie jutro?

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.