ICANN blokuje 70 domen za "nielegalne treści" - na żądanie USA, ale całemu światu

Artykuł
28.11.2010
1 min. czytania
Tekst

Amerykański rząd wdraża kontrowersyjną politykę blokowania stron WWW z "nielegalnymi treściami". Bez decyzji sądu czy nawet powiadomienia o popełnieniu przestępstwa zablokowano 70 domen, z natychmiastowym skutkiem na całym świecie. 

Jak to możliwe? Dzięki faktycznej kontroli USA nad ICANN - prywatną amerykańską firmą działającą non-profit, która ma za zadanie przydzielanie „nazw i numerów” w światowym Internecie. ICANN może domeny zarówno przydzielać, jak i zabierać. To właśnie tę możliwość wykorzystał teraz rząd USA. 

Problem polega nie tylko na tym, że USA w dość arbitralny sposób realizuję politykę blokowania stron WWW. Blokada ICANN działa na poziomie DNS, a zatem ma skutek na całym świecie. Także polscy użytkownicy nie mają w tym momencie dostępu do zablokowanych adresów, mimo że nie zawierają one nielegalnych treści w świetle polskiego prawa. 

Więcej na ten temat: 

OS News: Rząd USA blokuje 70 stron – całemu światu

TorrentFreak: U.S. Government Seizes BitTorrent Search Engine Domain and More

 

 

Linki i dokumenty

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.