Big Brother Award w Czechach

Artykuł
29.11.2010
2 min. czytania
Tekst

Big Brother Award to prześmiewcza nagroda, którą w różnych krajach raz w roku „honoruje się” instytucje, firmy, organizacje i ludzi za łamanie prawa do prywatności lub przekazywanie baz danych osobom do tego nieupoważnionym. Impreza służy napiętnowaniu tego, co określamy mianem „społeczeństwa nadzorowanego” i zwraca uwagę za zagrożenia dla prywatności, które wiążą się m. in. z coraz większymi i lepiej zintegrowanymi bazami danych, monitoringiem wizyjnym, inwazyjnymi metodami kontrolowania czasu pracy, nowymi środkami bezpieczeństwa w miastach i na lotniskach, kolejnymi próbami kontrolowania przepływu informacji w Internecie.

Nasi południowi sąsiedzi przyznają „nagrody” Wielkiego Brata już od sześciu lat. W tym roku jury wyłoniło zwycięzcę spośród 140 nominacji. Wyniki ogłoszono w tym miesiącu. Jak wyglądają?

Czeska Policja została wyróżniona w kategorii „szpiegowanie długoterminowe”. Jak wyjaśniają organizatorzy, chodzi o długookresowe przechowywanie zdjęć samochodów i ich kierowców, zarejestrowanych przez system monitoringu.

Zaszczytu dostąpił ponownie Facebook – zdobył antynagrodę w kategorii „największy szpieg korporacyjny” za rozwiązania sprzyjające powszechnemu udostępnianiu informacji o użytkownikach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych może się natomiast poszczycić zdobyciem nagrody w kategorii „największy szpieg oficjalny” za działania skierowane przeciwko regulacji mającej wzmocnić ochronę danych osobowych.

Unia Europejska również dostąpiła zaszczytu wyróżnienia – w  kategorii „szpiegowanie wśród narodów”. Doceniona została za unijne negocjacje w sprawie porozumienia ACTA (Układu o Zwalczaniu Podrabiania w Handlu) oraz  finansowanie projektu INDECT, który zakłada stworzenie systemu obserwacji i automatycznego wykrywania podejrzanych zachowań i przemocy w środowisku miejskim i który jest realizowany za unijne pieniądze pod przewodnictwem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Układ ACTA otrzymał też nagrodę w kategorii „standardy prawne” – za  lekceważenie praw człowieka na rzecz interesów przemysłu.

W kategorii „Złota Myśl Wielkiego Brata” wygrał twórca Facebooka Mark Zuckerberg za stwierdzenie, że prawo do prywatności to społeczna norma, która podlega przemianom i że w dzisiejszych czasach ludziom odpowiada ograniczanie prywatności. Zdaniem Zuckerberga „era prywatności minęła”.

Prawdziwe wyróżnienie, z którego otrzymania można być dumnym, otrzymali mieszkańcy wioski o nazwie Vir nad Svratkou, położonej na terenie południowych Moraw. Uniemożliwili oni zainstalowanie w ich miejscowości kamer monitoringu wizyjnego.

[źródło: EDRi-gram]

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.