Ile kilometrów można przebiec w trakcie czytania polityki prywatności?

Artykuł
07.02.2017
1 min. czytania
Tekst
Image

Zasady przetwarzania danych przez różne strony i aplikacje (Terms & Conditions) to zazwyczaj bardzo długie dokumenty, które mogą sprawić użytkownikom sporo problemów. Norweska Rada Konsumentów próbowała zbadać ten problem. Instytucja sprawdziła, ile czasu zajmuje przeczytanie polityki prywatności inteligentnej bransoletki, wykorzystywanej w trakcie biegania czy fitnessu. Gdy jeden z pracowników Rady czytał na głos dokument z warunkami wykorzystania urządzenia, norweska minister ds. konsumentów przebiegła... 11 kilometrów! Samo odczytanie warunków na głos zajęło 68 min! Eksperyment został uwieczniony na filmie.

Z długimi regulaminami i zasadami korzystania zmagamy się na co dzień, korzystając z sieci czy różnych urządzeń. W praktyce sprowadza się to do Największego Kłamstwa Internetu. Skoro więc nie czytamy regulaminów, warto sprawdzić, jakie jeszcze zagrożenia dla prywatności mogą przynosić tzw. nosidła?

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.