Kolejne uderzenie w Trybunał

W skrócie
Trybunał Konstytucyjny

W ostatnią sobotę Prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym – w połowie sierpnia wejdzie ona w życie. Dla tej instytucji to kolejny cios, którzy jeszcze bardziej utrudniani jej realizację konstytucyjnych zadań. Przykładem jest odebranie prezesowi TK możliwości zarządzania publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw. Decyzję w tej sprawie będzie podejmować premier (na wniosek prezesa TK) – procedura ta jest wprost niezgodna z Konstytucją i sankcjonuje niedopuszczalną praktykę kontrolowania przez rząd wyroków wydawanych przez Trybunał. W praktyce dzieje się to od marca, kiedy premier Szydło zdecydowała o niepublikowaniu wyroku uchylającego nowelizację ustawy o TK.

Jak powiedział prof. Andrzej Zoll, były prezes TK: „Ta ustawa oznacza ostatecznie sparaliżowanie Trybunału (…). Od tego momentu nad władzą ustawodawczą nie będzie żadnej kontroli ze strony władzy sądowniczej”. A taka kontrola jest potrzebna: wystarczy przypomnieć, że w Trybunale czekają ustawa „inwigilacyjna” i „antyterrorystyczna”.

Więcej: Trybunał Konstytucyjny – paraliż ze szkodą dla każdego

Komentarze

Dziwi mnie jednoznaczne zaangażowanie fundacji po jednej stronie tego sporu, zamiast w wyważony sposób przedstawiać różne racje (są przecież różne rozwiązania i opinie, różni profesorowie oceniający w odmienny sposób).
Szkoda, że zamiast budować swoją wartość i swój wizerunek jako obiektywnych recenzentów (myślę, że taki wizerunek ma w różnych kwestiach np. Konfederacja Pracodawców Polskich czy Centrum im. Adama Smitha), tak bardzo angażujecie się w spór po jednej stronie.

@Jacek, staramy się być obiektywnymi recenzentami. Doskonale widać to w naszych działaniach dotyczących przepisów regulujących uprawnienia służb specjalnych, gdzie nie szczędziliśmy krytyki zarówno obecnej, jak i poprzedniej władzy.

Niemniej nie oznacza to, że nie możemy mieć jednoznacznej opinii w sprawach, które budzą kontrowersje. Naszym zdaniem TK pełni fundamentalną rolę w państwie demokratycznym, jest to widoczne m.in. w tematach, którymi się zajmujemy (polecam tekst zestawiający "nasze" sprawy przed TK: https://panoptykon.org/wiadomosc/trybunal-konstytucyjny-okiem-panoptykonu). Skutkiem wejścia w życie ustawy, o której piszemy wyżej, będzie utrudnienie (jeśli nie uniemożliwienie) realizacji swoich konstytucyjnych zadań przez TK.

"Naszym zdaniem TK pełni fundamentalną rolę w państwie demokratycznym"- Szwajcarzy którzy nie mają trybunału konstytucyjnego,ba! są poza UE muszą być krajem mniej demokratycznym według tego myślenia...Rozumiem,że kierownictwo ma lewicowe poglądy i jakoś trzeba się odwdzięczyć Sorosowi za dotacje,jednak warto zachować pewien dystans jak choćby robi to krytyka polityczna a nie być poplecznikiem populistycznej narracji gazety wyborczej.

@hmm: nie sugeruj się tym kto płaci. Fundacja nie ma wpływu na to kto jej przekaże darowiznę, zaś zwrot takich sum naraziłoby fundację na gigantyczne zbędne koszty. Czy jeżeli Microsoft dofinansuje Panoptykon, to będziesz uważał, że dąży do inwigilacji?

Faktem jest, że konstytucja została zgwałcona a nie tylko pogwałcona w tym przypadku.

Dodaj komentarz