Kolejne uderzenie w Trybunał

Artykuł
02.08.2016
2 min. czytania
Tekst
Image
Trybunał Konstytucyjny

W ostatnią sobotę Prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym – w połowie sierpnia wejdzie ona w życie. Dla tej instytucji to kolejny cios, którzy jeszcze bardziej utrudniani jej realizację konstytucyjnych zadań. Przykładem jest odebranie prezesowi TK możliwości zarządzania publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw. Decyzję w tej sprawie będzie podejmować premier (na wniosek prezesa TK) – procedura ta jest wprost niezgodna z Konstytucją i sankcjonuje niedopuszczalną praktykę kontrolowania przez rząd wyroków wydawanych przez Trybunał. W praktyce dzieje się to od marca, kiedy premier Szydło zdecydowała o niepublikowaniu wyroku uchylającego nowelizację ustawy o TK.

Jak powiedział prof. Andrzej Zoll, były prezes TK: „Ta ustawa oznacza ostatecznie sparaliżowanie Trybunału (…). Od tego momentu nad władzą ustawodawczą nie będzie żadnej kontroli ze strony władzy sądowniczej”. A taka kontrola jest potrzebna: wystarczy przypomnieć, że w Trybunale czekają ustawa „inwigilacyjna” i „antyterrorystyczna”.

Więcej: Trybunał Konstytucyjny – paraliż ze szkodą dla każdego

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.