
Grupa europosłów spytała Komisję Europejską, czy uważa przyjętą w Polsce ustawę antyterrorystyczną za zgodną z unijną Kartą praw podstawowych i czy zamierza włączyć ten temat do trwającej tzw. procedury praworządności. W ramach procedury Komisja koncentrowała się dotychczas na działaniach obecnej władzy wobec Trybunału Konstytucyjnego. Niestety, Komisja nie podzieliła wątpliwości europosłów i uznała, że ustawa jest zgodna z przepisami unijnymi. Opinia Komisji jest zaskakująca, bo ustawa w oczywisty sposób pogarsza ochronę przed nieuzasadnioną inwigilacją w stosunku do osób niemających polskiego obywatelstwa, także obywateli UE.
Zgodność ustawy antyterrorystycznej z prawem unijnym wzbudziła jednakże wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zwrócił się z do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem, w którym obszernie i przekonująco wykazał niezgodność ustawy nie tylko z Konstytucją RP, ale też unijną Kartą praw podstawowych.
Procedurę praworządności opisała w swojej publikacji pt. Procedura praworządności: panaceum czy placebo Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Komentarze
Musieli by to samo orzec w
Musieli by to samo orzec w przypadku kilku "wzorowych" innych państw.
KE/PE/UE nadaje się, ale do
KE/PE/UE nadaje się, ale do dywagowania czy ślimak to ryba. KE to pasożyt!
Do refleksji!
Dodaj komentarz