Komisja Europejska przymierza się do uregulowania hazardu w Internecie: ruszyły konsultacje społeczne

Artykuł
30.03.2011
3 min. czytania
Tekst

24 marca Komisja Europejska zainicjowała konsultacje społeczne na temat regulacji hazardu internetowego, poprzez wydanie Zielonej Księgi w tej sprawie. Komisja zareagowała na sygnały napływające z Parlamentu Europejskiego i Państw Członkowskich, dotyczące dynamicznego wzrostu rynku on-line gambling – a co za tym idzie wzrostu znaczenia tego typu usług świadczonych na odległość dla wspólnego rynku europejskiego.

Celami konsultacji ma być przede wszystkim zbadanie wpływu hazardu internetowego na społeczeństwo–– w–tym porządek publiczny – i wypracowanie skutecznych metod regulacji. Komisja poszukuje też odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy w ogóle potrzebna jest dodatkowa regulacja rynku hazardu internetowego. Wśród kwestii podejmowanych w Zielonej Księdze pojawia się też pytanie o możliwość blokowania portali internetowych oferujących nielicencjonowane usługi hazardowe.

Wszyscy zainteresowani mogą przedstawić swoje opinie na ten temat do 31 lipca 2011. Fundacja Panoptykon na pewno zabierze głos.

1 lipca Polska obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej, co oznacza, że to naszym władzom przypadnie zadanie podsumowania konsultacji i rozpoczęcia prac nad potencjalnymi regulacjami. Niestety, dotychczasowe dyskusje wokół tematu hazardu internetowego w Polsce nie wróżą dobrze przyszłości regulacji w Unii Europejskiej. Rząd już rok temu, w niesławnej noweli do ustawy o grach hazardowych, przymierzał się do delegalizacji tego typu usług i blokowania stron internetowych.

W parlamencie trwają prace nad kolejną nowelizacją, która zmierza w tym samym kierunku, mimo że – szczęśliwie – nie proponuje już stworzenia Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. Dla zapewnienia efektywności zakazu organizowania hazardu w Internecie planowane jest natomiast wprowadzenie zmian w rawie telekomunikacyjnym. Ma się pojawić przepis umożliwiający władzom uzyskanie informacji o wszystkich połączeniach nawiązywanych między komputerami użytkowników, a serwerami, na których znajdują się serwisy oferujące zakazane gry hazardowe. Mimo zapowiedzi, że zakaz ma wejść w życie już w okolicach czerwca, liczymy teraz na wstrzymanie procedury ustawodawczej w związku z wydaniem Zielonej Księgi.

Wraz z inicjatywą Komisji Europejskiej otwiera się kolejny „rozdział” w dyskusji o sensowności i dopuszczalności blokowania nielegalnych treści w Internecie, tym razem w odniesieniu do hazardu. Przypominamy, że debata na temat blokowania stron internetowych, ostatnio kręcąca się wokół treści zawierających tzw. pornografię dziecięcą, rozpoczęła się w Polsce właśnie dzięki kontrowersyjnemu projektowi Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. Mamy nadzieję, że prace nad Zieloną Księgą – w których będzie musiał się wypowiedzieć także polski rząd – przyczynią się do podniesienia jakości argumentów w trwającej wymianie poglądów na ten temat.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.