List otwarty do uczestników szczytu G8 i forum e-G8

Artykuł
24.05.2011
7 min. czytania
Tekst

Przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego z całego świata działający na rzecz praw i wolności w Internecie oraz swobodnej wymiany informacji skierowali list do uczestników szczytu G8 i Forum e-G8. Oto jego treść:

Sygnatariuszami niniejszego listu są przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego z całego świata działający na rzecz praw i wolności w Internecie oraz swobodnej wymiany informacji.

Mamy świadomość, że Francja, która w tym roku przewodzi obradom grupy G8, chcąc wyznaczyć problemy i tematy związane z regulacjami prawnymi dotyczącymi Internetu, bezpośrednio przed właściwym spotkaniem w Deauville, organizuje „forum e-G8”. Tegoroczne spotkanie ma szczególne znaczenie, gdyż po raz pierwszy zagadnienie Internetu w społeczeństwie i gospodarce zostało oficjalnie wpisane w program obrad.

Jako liderzy najbardziej liczących się państw świata, macie ogromny wpływ na kształt i sposób regulowania Internetu. Niestety, niektóre z tych regulacji wprowadzonych w najbardziej rozwiniętych krajach ograniczają swobodny przepływ informacji i neutralność sieci. Tymczasem, właśnie te wartości powinny przyświecać współczesnej demokracji i gospodarce. Naszym zdaniem, podczas dwudniowego forum, członkowie grupy G8 powinni poruszyć takie kwestie jak: umożliwienie wszystkim obywatelom dostępu do Internetu, zwalczanie cenzury i nadzoru, ograniczenie odpowiedzialności prawnej dostawców Internetu oraz zapewnianie neutralności sieci.

Internet dla wszystkich

Pragniemy wyrazić nasz niepokój w związku z nasilającą się w wielu krajach tendencją do pozbawiania obywateli dostępu do sieci internetowej czy komórkowej w czasie kryzysu lub niepokojów społecznych. Jako przykład można tu podać Egipt, Libię, Iran, Chiny, Nepal i Birmę. W wielu, jeśli nie w każdym z tych krajów Internet staje się dla obywateli kanałem dostępu do praw politycznych, obywatelskich i podstawowych praw człowieka.

Również niektóre państwa grupy G8 wprowadzają regulacje mające na celu ograniczenie i kontrolę dostępu do Internetu. Tego typu działania stanowią pretekst dla represji stosowanych przez systemy totalitarne i są zagrożeniem dla swobodnie działającej gospodarki internetowej. Podczas gdy wiele krajów stara się umożliwić jak największej liczbie obywateli podstawowy dostęp do Internetu, kraje rozwinięte i rozwijające się nakładają kolejne ograniczenia. Naszym zdaniem, jest to alarmująca tendencja „w drugą stronę”.

Internet bez cenzury i systemów nadzoru

Jednocześnie, niektóre państwa totalitarne wykorzystują Internet do własnych celów, a korporacje z siedzibą w krajach G8 niejednokrotnie sprzedają im nowe technologie. Apelujemy o zakończenie tego procederu zarówno w obrębie granic, jak i poza nimi, Procederu, który prowadzi do rażącego naruszenia prawa użytkowników Internetu do prywatności i bezpieczeństwa.

Odpowiedzialność prawna dostawców Internetu, a własność intelektualna.
Aby zagwarantować wolność słowa w sieci, bardzo ważne jest nieuleganie presji przemysłu rozrywkowego i innych sektorów gospodarki, które chcą obarczyć dostawców Internetu większą odpowiedzialnością za postępowanie użytkowników ich usług (np. ACTA czy francuskie prawo HADOPI).

W tym kontekście, zachęcamy do pójścia za przykładem Brazylii. Tamtejszy rząd opublikował tzw. Zasady Zarządzania i Użytkowania Internetu. W punkcie 7, czytamy: Całkowita odpowiedzialność prawna za czyny niedozwolone dokonywane w Internecie leży po stronie bezpośrednich sprawców. Zwalczanie tego typu przestępczości nie może odbywać się kosztem dostępu do sieci czy transferu informacji. Wszelkie działania w tej kwestii należy podejmować z poszanowaniem zasady wolności i prywatności oraz podstawowych praw człowieka.

Neutralność sieci

Apelujemy również o stworzenie ram prawnych, a także propagowanie w krajach G8 neutralności sieci. Wedle tej zasady, całkowity przepływ danych powinien odbywać się na ujednoliconych zasadach, bez względu na źródło i rodzaj informacji.

Powyżej przedstawiliśmy kilka zagadnień związanych z regulacją Internetu, które, naszym zdaniem, powinny stać się przedmiotem dyskusji podczas szczytu G8. Ponadto, pragniemy zwrócić uwagę na dwa obszerne dokumenty. Zawierają one wskazówki i zasady, którymi, w naszej opinii, powinny się kierować rządy państw przy podejmowaniu decyzji na poziomie międzynarodowym:

- 10 Praw i Zasad Internetu – dokument opracowany przez Koalicję na Rzecz Regulacji Prawa Internetowego

- Deklaracja podpisana podczas Forum Społecznego w 2011 r. dotycząca prawa do wymiany informacji

Chcielibyśmy również wyrazić nasz niepokój w związku z harmonogramem obrad tegorocznego szczytu. Ubolewamy, że na spotkaniach G8 i e-G8 zabraknie przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Głos w tej sprawie, również w naszym imieniu, zabrało Forum na Rzecz Regulacji Internetu (IGC).

Wbrew pewnym ustalonym zwyczajom dyplomatycznym, lista gości została ograniczona do przedstawicieli rządów i dużych firm, podczas gdy podejmowane przez nich decyzje nie odzwierciedlają opinii społeczeństwa w kwestii regulacji sieci. Najtrudniej jest nam zaakceptować fakt, że obrady G8 i e-G8 będą w znacznej części dotyczyły interesów dużych przedsiębiorstw, jak np. restrykcyjne egzekwowanie prawa własności intelektualnej czy zwiększenie odpowiedzialności prawnej dostawców Internetu. Tego rodzaju tematy wydają się przeważać nad kwestiami służącymi obywatelom, jak np. neutralność sieci, bezpłatne oprogramowanie czy zwalczanie cenzury w Internecie.

Biorąc pod uwagę, że wielkie korporacje płacą po 100.000 dolarów za miejsca przy stole obrad G8, niewiele osób, które lobbują na rzecz interesów obywateli może oficjalnie wziąć udział w dyskusji. Znajdujemy się w kluczowym momencie historii rozwoju Internetu i kampanii na rzecz praw człowieka. Zwracając się do demokratycznie wybranych liderów najbardziej wpływowych państw świata, apelujemy o opowiedzenie się po stronie obywateli – ich praw i wolności w Internecie. To inicjatywa nie tylko na rzecz mieszkańców krajów G8, ale działanie w interesie ludzi na całym świecie.

Podpisali:

Access - www.accessnow.org
ahumanright.org - www.ahumanright.org
Association for Progressive Communications (APC) - www.apc.org
Association pour la Taxation des Transactions financière et l'Aide aux Citoyens (ATTAC) - www.attac.org
Bits of Freedom - www.bof.nl
Center for Internet and Society - www.cis-india.org
Citizen Lab, Munk School of Global Affairs, University of Toronto - www.citizenlab.org
Communication Is Your Right! - www.communicationisyourright.org/
Consumers International - www.consumersinternational.org
Demand Progress - www.demandprogress.org
Digital Democracy - www.digital-democracy.org
Digitale Gesellschaft - www.digitalegesellschaft.de
Electronic Frontier Finland (Effi) - www.effi.org
Electronic Frontier Foundation (EFF) - www.eff.org
European Digital Rights (EDRi) - www.edri.org
Fédération SUD-PTT (syndicat poste et télécommunication) - www.sudptt.org/
Free Network Foundation - www.freenetworkmovement.org/
Free Press - www.freepress.net/
Fundacion Escuela Latinoamericana de Redes (EsLaRed) - www.eslared.org.ve/
Green Net - www.gn.apc.org/
Instituto Nupef - www.nupef.org.br/
Internet Governance Project - www.internetgovernance.org
Internet Rights & Principles Coalition - www.internetrightsandprinciples.org
Jordan Open Source Association - www.jordanopensource.org/
La Quadrature du Net (LQDN) - www.laquadrature.net
May First/People Link - www.mayfirst.org
MobileActive.org - www.mobileactive.org
Movements.org - www.movements.org
Net Users’ Rights Protection Association (NURPA) - www.nurpa.be/
Open Rights Group (ORG) - www.openrightsgroup.org
Open Source Initiative (OSI) - www.opensource.org/
Open Spectrum Alliance - www.openspectrum.eu/
Palante Technology - www.palantetech.com/
Panoptykon Foundation - www.panoptykon.org
Panos London - www.panos.org.uk
Privacy International - www.privacyinternational.org/
Progressive Technology Project - www.progressivetech.org/
Reporters Sans Frontieres (RSF) - www.rsf.org
SMEXbeirut - www.smex.org/
Tactical Tech - www.tacticaltech.org
The Agenda Project - www.agendaproject.org
The DataPortability Project - www.dataportability.org
The Guardian Project - www.guardianproject.info
The Julia Group/Juliagruppen - www.juliagruppen.se
The Public Sphere Project - www.publicsphereproject.org/
Van Reepinghen & Simon Law Office - www.ip-web-law.com
VECAM - www.vecam.org
Virtual Activism - www.virtualactivism.org
WITNESS - www.witness.org
WLAN Slovenia, Open Wireless Network - www.wlan-si.net/
Zwiebelfreunde - www.zwiebelfreunde.de
10 COM - www.10com.eu/

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.