Nadzór 2011 - raport Panoptykonu

Artykuł
11.10.2011
1 min. czytania
Tekst
Image

Raport „Nadzór 2011. Próba podsumowania” stanowi zwieńczenie projektu monitoringowego, który realizowaliśmy od października ubiegłego roku. Skupia się na tych aktualnych tematach, które – w naszej ocenie – najlepiej ukazują napięcia i wyzwania związane ze współczesnym nadzorem: monitoring wizyjny, retencja i dostęp służb do danych telekomunikacyjnych, przekazywanie danych między służbami różnych państw, system informacji w ochronie zdrowia oraz system informacji oświatowej.

Raport przybliża również pojęcie społeczeństwa nadzorowanego oraz jego konsekwencje dla podstawowych praw i wolności:

Konsekwencją rozwoju społeczeństwa nadzorowanego jest ograniczenie prywatności jednostek, ich autonomii informacyjnej i tajemnicy korespondencji. Ale to nie wszystko. Nadzór może również wiązać się z ograniczeniami wolności słowa czy prawa do informacji, a przez to prowadzić do pogłębiania się przepaści informacyjnej: państwo korporacje wiedzą o nas coraz więcej, my o nich – coraz mniej.

Zachęcamy do lektury!

Całość raportu

Linki i dokumenty

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.