Nasze uwagi do nowych przepisów o ochronie danych osobowych

Artykuł
02.07.2017
2 min. czytania
Tekst
Image
Obrazek

Ministerstwo Cyfryzacji już w marcu przedstawiło roboczy projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Projekt jest częścią unijnej reformy ochrony prywatności. Nowe unijne rozporządzenie obowiązuje bezpośrednio, jednak niektóre kwestie zostały pozostawione do uregulowania samodzielnie przez państwa. Należą do nich np. kształt organu ochrony danych, odpowiednie procedury czy wiek wyrażenia przez dziecko zgody na przetwarzanie danych. Dokument resortu cyfryzacji nie obejmuje tych wszystkich zagadnień i zapowiada, że resztę propozycji poznamy w późniejszym terminie. Pomimo że publiczne konsultacje jeszcze nie zostały ogłoszone, to zdecydowaliśmy się przedstawić krótkie uwagi do wstępnego projektu ustawy o ochronie danych osobowych.

W naszym stanowisku podkreślamy, jak duże znaczenie ma zachowanie niezależnej pozycji organu ochrony danych osobowych oraz przedstawiamy szczegółowe propozycje dotyczące udziału organizacji społecznych w postępowaniu przed tym organem. Wskazujemy również na problemy, które mogą wiązać się z dochodzeniem prawa do ochrony danych przed sądami cywilnymi. Wreszcie krytykujemy brak możliwości nakładania kar pieniężnych na niektóre organy administracji publicznej (np. ministerstwa). Uważamy również, że w ustalaniu granicy wieku, w jakim dzieci będą mogły udzielać zgody na przetwarzanie swoich danych przez firmy, powinni brać udział eksperci i organizacje zajmujące się prawami dziecka.

Uwagi Fundacji Panoptykon w sprawie projektu ustawy o ochronie danych osobowych [PDF, 440 KB]

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.