Śruba fiskalna: w oczekiwaniu na kolejną wersję przepisów

Artykuł
05.07.2017
2 min. czytania
Tekst
Image

Ministerstwo Finansów wycofało się z prac nad projektem zobowiązującym banki do przekazywania skarbówce dobowych wyciągów bankowych przedsiębiorców – poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Nie możemy mieć pewności, czy jest to skutek naszej krytyki proponowanych rozwiązań, ale w każdym razie jest to powód do radości.

Niestety na liście projektów, którymi w ostatnich miesiącach zajmuje się Ministerstwo Finansów, jest inny, daleko bardziej niebezpieczny projekt wprowadzenia obowiązku bieżącego raportowania przez banki i inne instytucje finansowe szczegółów wszystkich transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem. Raportowanie miałoby objąć wszystkie przedsiębiorstwa działające w Polsce i wszystkie transakcje – także te z osobami fizycznymi (wypłaty dla pracowników, zakupy internetowe klientów).

Do tej pory nie otrzymaliśmy od Ministerstwa odpowiedzi na nasze 10 pytań o kontrolę transakcji, które zadaliśmy w maju. Chociaż otrzymaliśmy publiczne zapewnienie, że ministerstwo odniesie się do naszych wątpliwości, na razie mamy jedynie nieoficjalne informacje, że w resorcie przygotowywana jest kolejna wersja przepisów.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.