Śruba fiskalna: w oczekiwaniu na kolejną wersję przepisów

W skrócie

Ministerstwo Finansów wycofało się z prac nad projektem zobowiązującym banki do przekazywania skarbówce dobowych wyciągów bankowych przedsiębiorców – poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Nie możemy mieć pewności, czy jest to skutek naszej krytyki proponowanych rozwiązań, ale w każdym razie jest to powód do radości.

Niestety na liście projektów, którymi w ostatnich miesiącach zajmuje się Ministerstwo Finansów, jest inny, daleko bardziej niebezpieczny projekt wprowadzenia obowiązku bieżącego raportowania przez banki i inne instytucje finansowe szczegółów wszystkich transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem. Raportowanie miałoby objąć wszystkie przedsiębiorstwa działające w Polsce i wszystkie transakcje – także te z osobami fizycznymi (wypłaty dla pracowników, zakupy internetowe klientów).

Do tej pory nie otrzymaliśmy od Ministerstwa odpowiedzi na nasze 10 pytań o kontrolę transakcji, które zadaliśmy w maju. Chociaż otrzymaliśmy publiczne zapewnienie, że ministerstwo odniesie się do naszych wątpliwości, na razie mamy jedynie nieoficjalne informacje, że w resorcie przygotowywana jest kolejna wersja przepisów.

Komentarze

Chyba za mało im papierkowej roboty, skoro chcą dokładać jeszcze jakieś inne raporty. Przecież to wszystko jest śmiechu warte...

[usunięta reklama]

Papierkowa robota swoją drogą, ale nie to jest złe. Zła jest masowa inwigilacja wszystkich robiących przelewy.

Raporty mogą być elektroniczne. Wtedy nie ma papierkowej roboty i inwigilacja odbywa się automatycznie.

Co to ma do rzeczy? Masowa inwigilacja to zło, a to jak się technicznie odbywa jest nieistotne.

Dodaj komentarz