Noc Panoptykonu

Artykuł
14.11.2011
4 min. czytania
Tekst
Image

Jest nam niezwykle przyjemnie zaprosić na imprezę zorganizowaną na rzecz Panoptykonu przez jednego z naszych sympatyków.

W planie pokazy filmów oraz prac artystów wizualnych, a także występy znanych warszawskich DJ-ów.

Początek imprezy: 26 listopada o godz. 18:00; koniec następnego dnia o 04:00 ;)
Miejsce: klub 1500m2 (ul. Solec 18, Warszawa)

Wystąpią DJ-e:
Kosakot (Sorry, Ghettoblaster),
Boy Division (GSTQ),
Bart Qb (Waxbox),
Tomasz Gwara (DJ set na 30 urodziny),
Default Modern Music,
Kamil Miller (ECB),
Krzysztof Zakrocki (Porcys.com).

Oprawa wizualna - artyści:
Roch Forowicz (instalacja video – warszawski monitoring miejski live, krótkie filmy),
Jakub Chańko (plansze billboardowe),
Alexander Pawlik (instalacja video – voyeuryzm),
Przed imprezą pokazy filmów: „Suspected Nation”, „Brazil”.

Wstęp: 10 zł. Dochód z biletów zostanie przekazany na rzecz Fundacji Panoptykon.

Bieżące informacje dostępne są pod adresem wydarzenia na facebooku.

Fotorelacja: Paulina Sasinowska https://smileupyourself.blogspot.com/

Program imprezy:

18:30-21:00 krótka prezentacja fundacji, pokaz filmu „Brazil” (‘143), wstęp Małgorzata Szumańska, Fundacja Panoptykon.

21:00-22:00 pokaz filmu dokumentalnego “Suspected Nation”(’47), wstęp Katarzyna Szymielewicz, Prezes Fundacji Panoptykon, prezentacja instalacji video Rocha Forowicza (monitoring live z warszawskich miejskich kamer CCTV).

22:00-4:00 Impreza, oprawę wizualną (VJ) dla DJów stanowić będą pokazy krótkich filmów Rocha Forowicza, pokazy voyeurystycznego video Alexandra Pawlika, pokazy plansz billboardowych Jakuba Chańko, happeningi dotyczące monitoringu wizyjnego i analizy twarzy.

Serdecznie zapraszamy!

Informacje o artystach i filmach:

Roch Forowicz
Urodzony w 1978 r. w Warszawie, w roku 2005 ukończył Pracownię Multimedialnej Kreacji Artystycznej na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2007 r. pracuje jako asystent w Międzyuczelnianej Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej na ASP w Warszawie. Od 2007 r. organizuje Upgrade!Warsaw. Kurator i współzałożyciel galerii 2.0 w Warszawie.  Poprzez swoją aktywność odnosi się do kultury „city surveillance" – stałego dozoru przy użyciu kamer CCTV, oprogramowania oraz urządzeń przetwarzających i archiwizujących dane. Jest to radykalna działalność, często przejawiająca się nielegalnymi interwencjami o charakterze haktywistycznym, polegającymi na przechwyceniu i wykorzystaniu technologicznych urządzeń wbrew woli ich twórców.

Jakub Chańko
Grafik i street-artowiec urodzony w orwellowskim roku 1984. Tworzy w obrębie sztuki zaangażowanej społecznie, a w swoich pracach w szczególności porusza tematykę kontroli ze strony państwa, władzy nad jednostką oraz problemów społeczeństwa technologicznego. Jako artysta ulicy, ukrywając się pod różnymi pseudonimami - działa mniej więcej od dekady. Od niedawna jednak swoje prace podpisuje własnym nazwiskiem. Prowadzi stronę: www.jakub-chanko.blogspot.com

Alexander Pawlik
Przedmiotem jego prac prezentowanych na „Nocy Panoptykonu” będą zjawiska podglądania oraz voyeuryzmu. Urodził się w 1984 r. w Chicago (USA). Od 2003 r. mieszka w Polsce, uzyskał dyplom na ASP w Warszawie. W swojej twórczości kieruje się swoją intuicją, a ona w zamian napędza wrodzoną potrzebę uplastycznienia materii. Prace malarskie, wideo filmy i instalacje najczęściej dążą do silnej ekspresji. Od roku zajmuje się fotonami.

Film: „Brazil” – reż. Terry Gilliam, Wielka Brytania, 1985
Sam Lawry jest technokratą, urzędnikiem żyjącym w totalitarnym państwie przyszłości. W wyniku pomyłki komputera nagle staje się wrogiem systemu, oskarżonym o podłożenie bomby. Główną rolę zagrał Jonathan Pryce, a w pozostałych wystąpili m.in. Robert De Niro, Kim Greist, Michael Palin, Katherine Helmond, Bob Hoskins i Ian Holm. Film nawiązuje do powieści Orwella Rok 1984. Zdobył nagrodę Los Angeles Critics Award dla najlepszego filmu, dwie nagrody BAFTA (najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne) oraz dwie nominacje do Oscara za scenariusz oryginalny i scenografię.

Film: „Podejrzane społeczeństwo" (Suspected nation) – reż. Neil Ferguson, Wielka Brytania, 2006
Film pokazuje, jak nowoczesne metody inwigilacji wnikają do naszego życia, tworząc tzw. społeczeństwo ryzyka - w którym każdy stanowi zagrożenia i musi się pilnować. Władze twierdzą, że zastosowanie nowych technologii ma pomóc w przeciwdziałaniu i walce z przestępczością oraz terroryzmem. Autorzy filmu starają się jednak kwestionować takie podejście. Brytyjski dziennikarz Henry Porter wskazuje na wszechobecność kamer w miejscach publicznych, wszczepia sobie specjalny chip oraz pokazuje absurdalne przykłady nadużycia wszechobecnej kontroli.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.