Nowe dowody osobiste w 2013 r. Ustawa przeszła przez Parlament

Artykuł
17.06.2011
3 min. czytania
Tekst

Senat przyjął wczoraj bez poprawek ustawę nowelizującą ustawy o nowych dowodach osobistych oraz o ewidencji ludności, która została uchwalona przez Sejm 9 czerwca. Za przyjęciem ustawy głosowało 46 senatorów, 31 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Najważniejsza zmiana polega na przesunięciu terminu wprowadzenia nowych dowodów: mają one pojawić się dopiero w lipcu 2013 roku.

Zgodnie z pierwotnym brzmieniem ustawy o dowodach osobistych uchwalonej 6 sierpnia 2010 roku, nowe dowody – zawierające poza tradycyjną warstwą graficzną również informacje zapisane w formie elektronicznej – mieliśmy powitać już w lipcu tego roku. Rząd doszedł jednak do wniosku, że nie uda się przygotować nowych dokumentów w planowanym terminie.

W uzasadnieniu do ustawy czytamy, że dialog konkurencyjny z podmiotami oferującymi dostarczenie blankietów dowodów wykazał, że założone wymogi techniczne nie są spełniane przez żaden z produktów dostępnych obecnie na rynku. Firmy zadeklarowały gotowość przygotowania odpowiednich rozwiązań, ale nie wcześniej niż za kilka miesięcy.

Zmiana terminu wprowadzenia nowych dowodów osobistych jest najważniejszą, ale nie jedyną zmianą, jakie niesie ze sobą uchwalona nowelizacja. Większość wprowadzonych zmian ma techniczny charakter i wiąże się z funkcjonowaniem warstwy elektronicznej dowodu osobistego.

Ostatecznie zrezygnowano na przykład z wykorzystania w nowych dowodach mechanizmu tzw. mediatora (strony trzeciej uczestniczącej w procesie składania podpisu osobistego). Konsekwencją tej zmiany była konieczność zastąpienia instytucji „zawieszenia certyfikatu podpisu osobistego” jego unieważnieniem oraz przyjęcie, że unieważnienie certyfikatu nie wpływa na ważność dowodu osobistego.

Kolejna zmiana dotyczyła zastąpienia wymogu umieszczenia w warstwie elektronicznej certyfikatu podpisu osobistego wymogiem rezerwacji miejsca dla tego certyfikatu. Certyfikat nie ma być umieszczany już w momencie personalizacji dowodu, ale później z udziałem jego użytkownika.

Po zmianach art. 13 ust. 1 ustawy o dowodach osobistych ma brzmieć w sposób następujący:

1. Warstwa elektroniczna dowodu osobistego zawiera:
1) dane zamieszczone w warstwie graficznej dowodu osobistego zapisane w formie elektronicznej wraz z danymi je uwierzytelniającymi;
2) dane służące do składania informacji uwierzytelniającej weryfikowane za pomocą certyfikatu dowodu osobistego, dane służące do składania podpisu osobistego weryfikowane za pomocą certyfikatu podpisu osobistego oraz dane służące do dokonania ograniczonej identyfikacji weryfikowane za pomocą certyfikatu ograniczonej identyfikacji;
3) przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie certyfikatu kwalifikowanego wraz z danymi służącymi do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego na podstawie ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym;
4) przestrzeń na zamieszczenie danych służących do wykorzystania dowodu osobistego jako karty ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.4).

W art. 13 zmieniono również brzmienie ust. 2. Założono w nim, że warstwa elektroniczna dowodu może zawierać dane i aplikacje inne określone w ust. 1, jeśli przewidują to przepisy innej ustawy.

Zgodnie z art. 59 ustawy o dowodach osobistych minister właściwy ds. wewnętrznych ma określić w drodze rozporządzenia sposób prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych oraz przekazywania danych między nim a innymi rejestrami centralnymi. W pierwotnej wersji ustawy miał on przy tym uwzględnić przede wszystkim konieczność zapewnienia bezpieczeństwa danych oraz ich weryfikację, po wprowadzonych zmianach – również potrzebę zapewnienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego możliwości realizacji zadań wynikających z ustawy o ABW i AW. Zmiana ta realizuje postulaty zgłoszone przez samo ABW.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.