Opinia Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Osobowych na temat ACTA

Artykuł
25.04.2012
1 min. czytania
Tekst

Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych (EDPS) wydał wczoraj opinię na temat ACTA. To ważny głos w europejskiej debacie na temat tego kontrowersyjnego porozumienia. EDPS podkreślił, że środki egzekwowania praw własności intelektualnej w środowisku cyfrowym mogą zagrażać prywatności i ochronie danych osobowych, jeżeli nie będą implementowane we właściwy sposób.

W opinii Inspektora, ​​wiele metod prowadzących do skuteczniejszego egzekwowania praw autorskich w Internecie może wiązać się z monitorowaniem użytkowników i ich aktywności online na dużą skalę. Takie środki, jako naruszające prywatność, powinny być realizowane tylko wtedy, gdy są konieczne i proporcjonalne do zamierzonego celu.

Zdaniem Inspektora masowa kontrola użytkowników Internetu byłaby środkiem nieadekwatnym w stosunku do niewielkich naruszeń, jakich się dopuszczają, a także niezgodna z art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, art. 7 i 8 Karty Praw Podstawowych oraz z Dyrektywą o Ochronie Danych Osobowych.

EDPS podkreślił również, że ACTA nie zawiera wystarczających gwarancji poszanowania podstawowych praw użytkowników, takich jak: prawo do uczciwego procesu i do skutecznych środków dochodzenia własnych praw przed sądem; domniemanie niewinności; prawo do prywatności i ochrony danych osobowych.

Opinia EDPS

Komunikat prasowy

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.