Organizacje apelują: nie ograniczajcie wolności zgromadzeń!

Artykuł
15.06.2012
1 min. czytania
Tekst

Fundacja Panoptykon wraz z 31 organizacjami pozarządowymi podpisała się pod listem otwartym w sprawie projektu nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. Sygnatariusze listu apelują do posłów i posłanek o jego odrzucenie. Niestety istnieje poważne zagrożenie, że w Sejmie znajdzie się większość popierająca ten projekt.

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu na posiedzeniu plenarnym Sejmu rozpatrywany będzie prezydencki projekt nowelizacji ustawy regulującej zgromadzenia publiczne. Prezydent wyszedł z inicjatywą ustawodawczą po zamieszkach, które miały miejsce w trakcie ubiegłorocznego Święta Niepodległości w Warszawie. Proponowane zmiany szły w kierunku dokręcenia śruby oraz ograniczenia swobód obywatelskich. Przewidywano m.in. zakaz uczestnictwa w manifestacjach osób zamaskowanych i możliwość zakazania organizacji dwóch demonstracji w tym samym miejscu.

Panoptykon wyrażał już swoją negatywną opinię na temat tego pomysłu. W trakcie wspólnych prac sejmowych Komisji Sprawiedliwości oraz Spraw Wewnętrznych część niekorzystnych zmian (w tym zakaz zasłaniania twarzy) została porzucona. Nadal jednak projekt nowelizacji oceniamy negatywnie. Dlatego wraz z grupą organizacji pozarządowych postanowiliśmy zaapelować o jego odrzucenie.

Proponowane przepisy w sposób znaczący ograniczają konstytucyjnie gwarantowane prawo do pokojowej demonstracji (np. wydłużają termin zawiadomienia o zgromadzeniach), natomiast nie odpowiadają na najbardziej palące potrzeby związane z wolnością zgromadzeń (np. nadal poza regulacją pozostawiają kwestię zgromadzeń spontanicznych). Podobne zastrzeżenia pod kątem projektu wyraziło także Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Bardzo liczymy, że nasi parlamentarzyści wezmą te krytyczne głosy pod uwagę.

List otwarty organizacji pozarządowych

Opinia Fundacji PANOPTYKON

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.