Organizacje apelują o szczegółowe instrukcje negocjacyjne w sprawie ITR

Artykuł
15.11.2012
2 min. czytania
Tekst

Stanowisko polskich władz w sprawie rewizji Międzynarodowych Przepisów Telekomunikacyjnych (ITR) uległo zmianom dwukrotnie w nie do końca jasnych okolicznościach. Aktualne stanowisko, ogłoszone przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC) 13 listopada 2012 r., jest powrotem do pierwotnego sprzeciwu wobec rozszerzania mandatu Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) o kwestie dotyczące zarządzania Internetem. Ta decyzja została bardzo dobrze przyjęta przez nas i inne organizacje społeczne. Mamy jednak świadomość, że to nie koniec gry. Dlatego wczoraj wystosowaliśmy do ministra Michała Boniego kolejny apel w tej sprawie. Zwracamy uwagę na potrzebę opracowania szczegółowych instrukcji negocjacyjnych, tak by odpowiadały one publicznie ogłoszonemu stanowisku rządu i nie pozostawiały miejsca na nowe, niekonsultowane wcześniej poprawki.

Państwa członkowskie ITU mogą do ostatniej chwili zgłaszać swoje propozycje zmian do Międzynarodowych Przepisów Telekomunikacyjnych. Dotychczasowy przebieg procesu negocjacyjnego każe przypuszczać, że na stole nie zabraknie poprawek godzących w neutralność sieci, zasady zarządzania Internetem i podstawowe prawa obywateli-użytkowników sieci. Dlatego uważamy, że instrukcje negocjacyjne nie powinny pozostawiać żadnych wątpliwości co do opinii polskich władz w zakresie poszerzenia mandatu regulacyjnego ITU oraz nie dopuszczać możliwości przyjęcia poprawek, które nie zostały wcześniej skonsultowane.

Zaapelowaliśmy także o rozszerzenie polskiej delegacji na Światową Konferencję Telekomunikacyjną (WCIT) o przedstawiciela strony społecznej. Chociaż na szczycie w Dubaju podejmowane będą decyzje ważne dla wielu grup interesariuszy, wydarzenie ma charakter zamknięty. Zwróciliśmy też uwagę, że - pomimo zapowiedzi rządu - wciąż nie został powołany Zespół Współpracy Partnerów Sieci, który miał stanowić forum do dyskusji przedstawicieli rządu, biznesu i organizacji społecznych o wyzwaniach politycznych i prawnych dotyczących Internetu. Zamieszanie wokół stanowiska MAC w sprawie ITR jest kolejnym dowodem na to, że takie ciało jest niezbędne. A przecież grudniowy szczyt ITU to nie koniec, a wręcz dopiero początek poważnej, międzynarodowej dyskusji o zasadach zarządzania Internetem. Kolejny etap tej debaty czeka nas w maju, podczas World Telecommunication/ICT Policy Forum.

Opracowanie: Jędrzej Niklas, Anna Obem

Apel organizacji społecznych w sprawie rewizji Międzynarodowych Przepisów Telekomunikacyjnych [PDF]

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.