Piszemy do nowej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Artykuł
10.12.2015
1 min. czytania
Tekst
Image

Fundacja Panoptykon skierowała do nowej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej wystąpienie. Przedstawiliśmy w nim trzy problemy, które nowa minister powinna uwzględnić w swoich planach politycznych. W naszym liście postulujemy reformę mechanizmu profilowania pomocy dla osób bezrobotnych. Naszym zdaniem przepisy, które weszły w życie w 2014 r., powinny zostać uzupełnione o szereg gwarancji ochrony praw osób bezrobotnych, w tym możliwość uzyskania informacji o gromadzonych w trakcie profilowania danych i ich wpływie na decyzje o przydzielonym profilu oraz uprawie­nie do odwołania się od decyzji podjętej przez system informatyczny.

Innym podnoszonym przez nas zagadnieniem jest stosowanie przez pracodawców nowoczesnych technologii do kontrolowania pracowników. Jak wynika z naszych badań, pracodawcy coraz częściej wykorzystują takie narzędzia jak: monitoring wizyjny, programy śledzące aktywność na komputerze, biometryczne urządzenia mierzące czas pracy czy czujniki geolokalizacyjne. Niestety obecne rozwiązania prawne nie stawiają jednoznacznych granic stosowania kontroli w miejscu pracy. Ministerstwo powinno zainicjować debatę publiczną, której efektem będzie wypracowanie propozycji zmian prawnych w tym zakresie.

Wątpliwości dotyczące praw i wolności człowieka wzbudza również stosowanie różnych form kontroli w ramach prowadzenia działań z zakresu polityki społecznej i polityki rodzinnej. Dotyczy to np. rozszerzenia uprawnień pracowników pomocy społecznej o możliwość korzystania z informacji pochodzących m.in. ze szpitali czy szkół oraz utworzenia centralnych baz danych osób uzyskujących różne świadczenia publiczne. Uważamy, że resort pracy powinien poddać ewaluacji stosowanie nowych przepisów oraz rozważyć – postulowane przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych – kompleksowe uregulowanie kwestii zbiorów danych w obszarze pomocy społecznej, wspierania rodziny i pieczy zastępczej.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.