Po kamerach w więzieniach przyszedł czas na poprawczaki

Artykuł
23.02.2011
3 min. czytania
Tekst

23 lutego Rząd przyjął projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków i sposobu użycia środków przymusu bezpośredniego wobec nieletnich umieszczonych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Nowe rozporządzenie wprowadzi obowiązek monitorowania izb izolacyjnych w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Zdaniem resortu przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa, gdyż istnieje zagrożenie, że nieletni mogą w takich pomieszczeniach podejmować próby samobójcze lub dokonywać samookaleczeń. Co więcej, pracownicy ośrodków będą mieli obowiązek kontrolowania izb izolacyjnych nie rzadziej niż co 15 minut.

Podstawa prawna:

§ 5. 1. Umieszczenie w izbie izolacyjnej polega na odosobnieniu nieletniego w pomieszczeniu dźwiękochłonnym, ogrzanym, oświetlonym i monitorowanym, którego wyposażenie stanowią przymocowane do podłogi: stół, krzesło i łóżko.

2. Pomieszczenie izby izolacyjnej powinno być urządzone w sposób uniemożliwiający dokonanie przez nieletniego samouszkodzenia.

W uzasadnieniu projektu czytamy:

W § 5 uzupełniono wymagania, które spełniać mają izby izolacyjne poprzez dodanie wymogu dotyczącego monitorowania tego pomieszczenia. Zaproponowane rozwiązanie wydaje się konieczne z uwagi na to, że również w tych pomieszczeniach dochodzić może do prób samookaleczenia lub prób samobójczych. Jeżeli zauważymy nadto, że w izbach izolacyjnych umieszczani są przede wszystkim nieletni agresywni, prawdopodobieństwo takich prób znacznie wzrasta. Monitoring niewątpliwie poprawi bezpieczeństwo w tym zakresie. Dodać należy, że już obecnie wiele izb izolacyjnych jest monitorowanych, a doświadczenia z funkcjonowania w nich monitoringu są pozytywne i uzasadniają upowszechnienie prowadzenia takiego nadzoru. Obecnie istnieje 37 izb izolacyjnych, z których 35 posiada już monitoring. Dwie izby (ZP w Laskowcu) przygotowywane są do jego instalacji. Zgodnie z art. 95a § 5 upn, izby izolacyjne funkcjonują wyłącznie w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

Jak widać, zasady stosowania monitoringu zostały ujęte w dość ogólny sposób. Trudno wyczytać z projektu rozporządzenia wyczytać, kto będzie zarządzał monitoringiem, kto będzie miał dostęp do nagrań, przez jak długi okres będą przechowywane, czy będzie istniał obowiązek wyraźnego poinformowania o jego obecności przebywających w izolatkach nieletnich etc.

Pozostałe planowane zmiany mają na celu dookreślenie zasad stosowania przymusu bezpośredniego wobec nieletnich umieszczonych w zakładach wychowawczych. Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest autorem rozporządzenia, uznało, że personel takich ośrodków musi mieć prawo do użycia siły fizycznej wobec agresywnych wychowanków. Dlatego też w projekcie znalazł się zapis, zgodnie z którym dopuszcza się stosowanie technik obronnych i technik transportowych. Ponadto personel będzie mógł stosować techniki ataku, ale tylko w celu odparcia zamachu na życie lub zdrowie własne, lub innych osób. Maksymalnie na osiem godzin będzie można założyć kaftan bezpieczeństwa lub zastosować pas obezwładniający wobec nieletniego umieszczonego np. w zakładzie poprawczym.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Na ten temat również:

W izbach izolacyjnych będzie monitoring

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.