Porozmawiajmy o pieniądzach

Artykuł
Portfel pod lupą. CC0 Public domain via Pixabay

W ostatnich tygodniach niemal wszystkie nasze działania kręcą się wokół… pieniędzy. Ministerstwo Finansów, za wszelką cenę dążące do uszczelniania systemu podatkowego, wychodzi z kolejnymi propozycjami zmian prawa. Pomysły na dokręcanie śruby fiskalnej budzą nasz głęboki niepokój. Konsekwencje dosięgną nie tylko dużych firm, nie tylko płatników VAT, ale każdej i każdego: konsumentów i pracowników. Jest to jeden z tych momentów, kiedy Wasze wsparcie jest dla nas bezcenne. I to w dwójnasób. Stąd gorąca prośba: pomóżcie nam rozpowszechniać informacje o śrubie. I wspierajcie nasze działania darowiznami.

Dane o transakcjach dokonywanych przez firmy – a więc i wynagrodzeniach, i przelewach otrzymywanych od klientów, w tym osób prywatnych – będą trafiały do Krajowej Administracji Skarbowej. Tam poddane zostaną analizie, której wynik zadecyduje o tym, czy dany podatnik jest uczciwy. I to zarówno firma-podatnik, jak i podatnik Kowalski. Te pomysły to nie tylko likwidacja tajemnicy bankowej i ogromna ingerencja w prywatność obywateli. To profilowanie podatników i typowanie podejrzanych w oparciu o kryteria, których nie znamy. To narzędzia, które mogą zostać wykorzystane do tego, by zaszkodzić konkretnej firmie (albo ułatwić działalność innej). Poinformowaliśmy Ministerstwo o tym i innych problemach, jakie dostrzegamy w proponowanych zmianach. Od kilku dni czekamy na obiecaną nam oficjalną odpowiedź.

Nie chodzi nam o to, żeby państwo nie walczyło z przestępczością skarbową. Chodzi o to, by robiło to z poszanowaniem praw i wolności obywateli i obywatelek.

Im bardziej nagłośnimy wątpliwości, tym większa szansa, że rząd weźmie je pod uwagę.

Ta sprawa dotyczy nas wszystkich. Chcemy, żeby obywatele i obywatelki rozumieli, jakie skutki mogą nieść za sobą propozycje rządu. Dlatego pomóżcie nam jak najszerzej dotrzeć z informacją o śrubie fiskalnej: podawajcie dalej nasze tweety, polecajcie nasze materiały. Im bardziej nagłośnimy potencjalne problemy, tym większa szansa, że rząd weźmie je pod uwagę i uszanuje prawa i wolności obywateli i obywatelek.

Na tym nie koniec. Prosimy Was też o wspieranie Panoptykonu finansowo. Darowizny od osób prywatnych pozwalają nam zachować niezależność. Dają nam możliwość działania skutecznie i efektywnie. Nasz nr konta: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058. Zachęcamy też do skorzystania z narzędzia do szybkich darowizn (Payeezy), które uruchomiliśmy na stronie!

Darowizny od osób prywatnych pozwalają nam działać sprawniej i zachować niezależność.

Dziękujemy!

Zespół Panoptykonu

PS W związku z wdrożeniem Payeezy zaktualizowaliśmy politykę prywatności na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

Dodaj komentarz