Prace w podkomisji: „tak” dla nowego Systemu Informacji Oświatowej

Artykuł
05.02.2011
2 min. czytania
Tekst

4 lutego odbyło się ostatnie posiedzenie sejmowej podkomisji, która pracowała nad projektem ustawy o Systemie Informacji Oświatowej. SIO funkcjonuje już od kilku lat, jednak wprowadzenie nowej ustawy w planowanym kształcie oznaczać będzie fundamentalną zmianę zasad jego działania. Przede wszystkim zamiast zbiorczych danych dotyczących uczniów zbierane będą ich dane jednostkowe. W praktyce oznacza to, że każdy przedszkolak i uczeń w Polsce będzie miał w centralnej bazie danych SIO swój profil, a w nim szeroki zestaw informacji o całej swojej ścieżce edukacyjnej. O założeniach tego projektu pisaliśmy szerzej w tekście: System Informacji Oświatowej: wielka baza danych na posiedzeniu komisji sejmowych.

Podczas trzech – poświęconych pracom nad projektem – posiedzeń podkomisji, zgłoszono szereg drobnych poprawek, które nie powinny mieć zasadniczego wpływu na całość planowanego systemu. Z punktu widzenia ochrony danych osobowych największe znaczenie ma poprawka zgłoszona przez GIODO, dotycząca przechowywania danych nauczycieli centralnej bazie danych SIO: mają być one anonimizowane po 10 latach od wprowadzenia do systemu ostatniej informacji. W pierwotnej wersji anonimizacja miała następować po 5 latach, ale nie wcześniej niż w momencie osiągnięcia przez nauczyciela wieku emerytalnego (art. 92 ust. 4).

Na ostatnim posiedzeniu podkomisji wprowadzono również zmianę w harmonogramie wprowadzania ustawy. Ma ona zacząć obowiązać pół roku później niż zakładano pierwotnie, czyli w roku 2012, a nie pod koniec 2011.

Podczas posiedzeń podkomisji zgłaszano zastrzeżenia dotyczące zbytniej ingerencji planowanego systemu w prywatność obywateli oraz braku uzasadnienie dla zbierania w centralnej bazie tak szerokiego zakresu danych. Nie zrodziło to jednak poważniejszych wątpliwości posłów, którzy jednogłośnie poparli przygotowany przez MEN projekt. Prawdopodobnie za dwa tygodnie powinien on trafić na posiedzenie komisji.

Tymczasem pojawiły się pierwsze głosy protestu przeciwko wprowadzeniu nowego SIO. Fundacja Rodzice Szkole wystąpiła z apelem przeciwko nowej ustawie, a 31 stycznia wraz z Komitetem Założycielskim Ogólnopolskiego Forum Rad Rodziców i Organizacji Rodzicielskich oraz Stowarzyszeniem Rzecznik Praw Rodziców przekazała Prezesowi Rady Ministrów, Marszałkowi Sejmu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich i Rzecznikowi Praw Dziecka wspólne stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o systemie informacji oświatowej. O tej akcji i zastrzeżeniach zgłaszanych pod adresem nowego SIO możemy przeczytać na łamach Rzeczpospolitej.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.