Rada Unii Europejskiej nie przyjęła dokumentu umożliwiającego…

Artykuł
09.12.2013
1 min. czytania
Tekst

Rada Unii Europejskiej nie przyjęła dokumentu umożliwiającego rozpoczęcie negocjacji z innymi instytucjami  unijnymi w sprawie reformy prywatności. Ministrowie sprawiedliwości nie byli w stanie osiągnąć kompromisu w jednej z kluczowych spraw. Kością niezgody pozostaje mechanizm zgodnie, z którym w przypadku naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych obywatele Unii Europejskiej będą mogli złożyć skargę do swojego krajowego rzecznika ochrony danych osobowych, bez względu na siedzibę podmiotu, który dopuścił się naruszenia.

Co to oznacza dla całego procesu reformy? Komisja Europejska zapowiada, że rozporządzenie o ochronie danych zostanie przyjęte, ale później – pod koniec 2014 roku. Te zapowiedzi niestety nie są jednak pewne. Po drodze czekają nas eurowybory. Ich wynik wciąż pozostaje niewiadomą i nikt nie może przewidzieć, jaka będzie polityczna większość w Parlamencie Europejskim.

Więcej: Ochrona danych w Europie: po deklaracjach czas na rozstrzygnięcia

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.