Resort finansów chce blokować strony z nielegalnym hazardem

Artykuł
30.05.2016
5 min. czytania
Tekst
Image

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy, który umożliwi blokowanie stron internetowych oferujących nielegalny hazard polskim użytkownikom. Rozwiązanie to opiera się na utworzeniu specjalnego Rejestru Niedozwolonych Stron. Rejestr ten ma być prowadzony przez resort finansów – wpisywane zaś do niego będą „adresy elektroniczne pozwalające na identyfikację stron internetowych lub innych usług zawierających treści umożliwiające urządzanie gier hazardowych bez zezwolenia udzielonego zgodnie z przepisami ustawy”. Na poziomie technicznym za blokowanie dostępu do określonych stron mają odpowiadać firmy oferujące usługi telekomunikacyjne. Z kolei decyzję o wpisaniu do rejestru ma podejmować Minister Finansów. Procedura ta ma odbywać się przy jedynie minimalnej kontroli sądu – Sąd Okręgowy w Warszawie będzie dostawał raz na pół roku sprawozdanie dotyczące blokowanych stron.

Pomysł resortu finansów przypomina propozycję rządu PO-PSL z 2009 roku, czyli utworzenie Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. Wówczas organizacje, m.in. Fundacja Panoptykon, alarmowały, że rozwiązanie to może prowadzić do arbitralnego blokowania treści w Internecie i w efekcie naruszać wolność słowa. Po krytyce ze strony organizacji społecznych oraz środowisk broniących wolności w sieci, rząd wycofał się ze swojego pomysłu. Niestety po 7 latach wciąż musimy przypominać nasze argumenty…

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.