Seminarium Panoptykon: Ile wolno państwu? Zapraszamy we wtorek, 11 stycznia!

Artykuł
04.01.2011
1 min. czytania
Tekst
Image

Na najbliższym Seminarium Panoptykon porozmawiamy o współczesnej inwigilacji, tajnych operacjach i działaniach służb specjalnych ujawnionych przez WikiLeaks.

Naszymi gośćmi będą:

Józef Pinior - były poseł do Parlamentu Europejskiego, wówczas członek Komisji do zbadania sprawy rzekomego wykorzystania krajów europejskich przez CIA do transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów oraz wiceprzewodniczący Podkomisji Praw Człowieka;

Wawrzyniec Smoczyński - publicysta tygodnika "POLITYKA", znawca polityki międzynarodowej, komentator m.in. dochodzenia w sprawie istnienia więzień CIA w Polsce oraz afery WikiLeaks.

Zapraszamy 11 stycznia, we wtorek, o godz. 19.00. Jak zwykle spotykamy się w Nowym Wspaniałym Świecie (ul. Nowy Świat 63, I piętro).

Przy okazji ujawnienia depesz dyplomatycznych przez portal WikiLeaks, wyszło na jaw, że sekretarz stanu USA - Hillary Clinton, kazała amerykańskim dyplomatom zbierać szczegółowe dane (w tym dane biometryczne takie jak odciski palców czy zdjęcia siatkówki oka) na temat urzędników ONZ oraz dyplomatów z Rosji, Chin, Węgier i kilkunastu innych państw. Ujawnienie tajnej instrukcji rozpoczęło debatę na temat wykorzystywania służb dyplomatycznych do inwigilacji i nielegalnych działań wywiadowczych.

Biorąc za punkt wyjścia debatę wywołaną przez WikiLeaks, zastanowimy się:

  • jakie granice dla działań państwa powinny istnieć w sferze inwigilacji;
  • jak rozumieć "rację stanu" w globalizującym się świecie;
  • jakie konflikty etyczne i prawne ujawniają się w tym kontekście;
  • czy w imię "interesu narodowego" można dopuścić łamanie standardów demokratycznych?

ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI!

Polecamy materiały:

RADIO TOK FM: rozmowa Kuby Janiszewskiego z Katarzyną Szymielewicz i Bartoszem Węglarczykiem "ILE WOLNO PAŃSTWU?"

Dyplomacja w służbie wywiadu – szpiegowanie urzędników ONZ przez amerykańską dyplomację

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.